Asgari ücret ne kadar olacak

0

2024 asgari ücret ne kadar olacak?, yüzde kaç zam yapılacak şu sıralar büyük merak konusu biliyorsunuz.  Oranlar ya da ücret henüz açıklanmadı fakat konuşulan bazı oranlar var. Bilgin, “Yüzde 35 zam yapılması durumunda asgari ücret 15 bin 392’ye çıkacak.

Asgari ücretteki artış tüm sektörlerdeki ücretleri de artırdığından şirketler çalışanlarını koruyacak zam politikalarını sürdürmeye devam edecekler diye düşünüyorum. Tabi bu konuda devletin işverenlere sunduğu destek ve teşvikler de oluyor. Örneğin küçük işletmeler için asgari ücret desteği altında ödeme yapılıyor” diye konuştu.

ofis mobilyası

Bir çok şirket çalışanlarına %50 zm yapmayı planlıyor. Asgari ücretin ne kadar artırılacağına yönelik tartışmalar ise hala devam ediyor.

Şirketler ise asgari ücret dışında maaş alan çalışanlara ortalama yüzde 50 zam yapmaya hazırlanıyor. Şirketlere danışmanlık veren Mercer, 2024 yılında firmaların ortalama yüzde 50 zam yapacağını bildirdi. En yüksek zam vermesi beklenen sektör ise yüzde 71’le sigorta oldu.

Her kesimden insanın, özellikle de dar gelirlinin yüksek enflasyon oranıyla mücadele etmeye çalıştığı zor bir yıl geçirdik. Asgari ücret konusunda pek çok farklı düşüncenin olduğunu söyleyen SuitYour Job Kurucusu, LinkedIn Profesyoneli Aysu Bilgin, “Genel düşünce yüzde 40-45 civarında gerçekleşeceği yönünde.

Ben de aynı şekilde tahmin ediyorum diyebilirim. Genel artışlar da asgari ücretin artış yüzdesinde seyreder gibi görünüyor. Ayrıca Mercer’in 2024 için yaptığı bir araştırmaya göre Türkiye’de farklı sektörlerden yaklaşık 2 bin firma, maaşlara ortalama yüzde 50 oranında zam düşünüyor. Bu yıl, önceki senelerden farklı olarak asgari ücrete bir kez zam yapılacak. Bunun, pek çok şirketin uygulayacağı zam oranını etkileyeceğini düşünüyorum” dedi.

 

Sigorta sektöründe çalışanlar ise oldukça şanslı çünkü; işverenler çalışanlarına %71 zam yapmayı planlıyor. Mercer’in aynı araştırmasına göre yüzde 71 ile sigorta sektörünün en büyük maaş artışını gerçekleştirileceğini söyleyen Bilgin, “Ardından otomotiv ve kimya sektörleri geliyor.

Bunun nedeninin de saydığım bu sektörlerin pazar payını giderek büyütmeleri olduğunu düşünüyorum. Örneğin verilere göre sigorta sektörü bu yıl 2022 yılına oranla yüzde 131,2 oranında büyümüş. Yapay zekâ ve yazılım gibi alanların da giderek büyüdüğünü göz önünde tutarsak bu alanlara da özellikle bütçe ayrılacaktır.” diye konuştu.

izmir avukat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz