Evde ateş nasıl düşürülür

0
çocuklarda yüksek ateş

 

Malum bu dönem çok sık hastalanıyor çocuklar hatta bizler de peki evde ateş nasıl düşürülür? Gelin hep birlikte öğrenelim. Ateşli kişiye, su ve meyve suyu verebilir, kalın kıyafetleri çıkarıp ince kıyafetlere geçiş yapabilirsiniz.

 

Çocuklarda çok sık görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının, kulak enfeksiyonlarının veya boğaz enfeksiyonlarının ateşe neden olabileceğini hepimiz biliyoruz. Ateş, genellikle bir enfeksiyon veya vücutta bir problem olduğunda ortaya çıkar.

bebek

  • Yenidoğan  38 °C veya daha yüksek ateş, acil tıbbi değerlendirme gerektirir.
  • Bebekler ve küçük çocuklar (3 ay- 3 yaş): 38,3 °C veya daha yüksek ateş, genellikle önemli bir durumun belirtisi olabilir.
  • 3 yaş ve üzeri çocuklar: 38,9 °C veya daha yüksek ateş, genellikle değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Çocuğun yalnızca ateşi var, başka belirti yoksa genel görünümü iyi hareketliyse, etrafla ilgiliyse, ateş düşürücüler ile ateşi düşüyor ve 3 ile 5 saat aralıklar ile tekrarlanıyorsa 48 ile 72 saat evde takip edilmesi önerilmektedir. Bu süre sonunda döküntülü bir hastalık ortaya çıkabilir ya da çocuk diş çıkarabilir.bebek

Evde ateş düşürme yöntemleri:

  • Ateşli bir çocuğunuz varsa, ona yeterli dinlenme fırsatı tanıyın. Aktiviteleri kısıtlayarak ve hafif bir uyku ortamı sağlayarak çocuğunuzun dinlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ateşli çocuklar sıvı kaybı olabilir, bu nedenle su, meyve suları gibi sıvıları almalarını sağlayın. Sıvı alımı, dehidrasyonu önlemeye yardımcı olur.
  • Ateş sırasında çocuğunuzu hafif ince giysiler giydirin. Aşırı giyinmek vücut ısısını artırabilir, bu nedenle hafif ve serin giysiler ile çocuğunuzun rahat etmesini sağlayabilirsiniz.
  • Ilık suyla duş aldırılır. Oda ısısını 21- 22 °C’ye düşürün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz