Göz tansiyonu görme kaybına yol açıyor

0
göz tansiyonu

Göz tansiyonu görme kaybına yol açmadan önlem alın

 

Göz tansiyonu, gerekli tedaviler uygulanmadığı veya geç kalındığı takdirde kalıcı görme kaybına yol açabilecek kadar önemli bir göz hastalığı. Göz tansiyonunun erken evrelerde pek belirti vermediğini belirtiyor doktorlar. Göz tansiyonu yani  glokom türleri ağrıya sebep olmuyor hatta görme kaybına kadar hiçbir belirti vermiyormuş.

Düzenli göz muayenesi yaptırmak, kalıcı görme kaybı oluşmadan önce glokomu tespit etmenin tek yolu anlayacağınız.

göz

Glokomun, göz içindeki sıvı basıncının normalin çok üstü seviyelere çıkması sonucu göz sinirlerinin zarar görmesi olarak tanımlanıyor.  40’lı yaşlarda olmak, ailede glokom hikayesinin bulunması, gözde odaklanma sorunu olması, kortizon kullanımı, ince kornea yapısı, dolaşım bozuklukları, diyabet, hipertansiyon ve migren gibi etmenler glokom rahatsızlığına zemin hazırlıyor.

Tedavide geç kalınırsa görme kaybı geri alınamıyor

Şartlara göre farklılık göstermekle birlikte en genel geçer tedavi seçenekleri; ilaç, lazer ve cerrahidir. Bazı durumlarda bu seçeneklerden tek biri seçilmez ve birlikte uygulanır. Tedavinin temel amacı hastalığın ilerlemesini durdurmak ve hastayı görme kaybından korumaktır. Dolayısıyla tedaviye geç kalındığı taktirde gerçekleşmiş görme kayıpları geri alınamaz.

Damla işe yaramazsa cerrahiye başvuruluyor 

Glokom hastalığının en yaygın tedavi yönteminin ilaç yani göz damlası. Burada amaç yüksek olan göz içi basıncını düşürerek görme sinirlerine gelecek zararını engellemektir. Göz damlası kullanmak süreklilik ve disiplin halinde uygulanırsa işe yarayacak bir tedavi yöntemidir, dolayısıyla hastaların konunun önemini ve ciddiyetini doğru anlamaları için bu konuda eğitilmeleri ve iyice tembihlenmeleri gerekiyor. İlaç tedavisinin yetersiz kaldığı, ilaç tedavisine rağmen ilerleme gösteren durumlarda ise cerrahi yönteme başvurulabiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz