çocuklarda üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları

0
okula giden çocuk

Havalar kar kış olmasa bile iyiden iyiye soğumaya başladı artık. Bu da çocuklardaki  enfeksiyon riskini artırıyor. Bu gün çocuklarda üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarından bahsedeceğiz.

Çocukların bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için çocuklar sık sık hastalanıyor. Hele evde okula giden bir kardeş varsa enfeksiyon kolaylıkla bulaşabiliyor. Ayrıca çocuk anne sütüyle beslenmiyor ise risk daha da artıyor. Gözlerini kaşıyan, burunlarını silen veya ağızlarına dokunup tekrar oyuncaklara dokunan çocuklar eller ve oyuncaklar yoluyla enfeksiyon etkenlerinin diğer çocuklara yayılmasına neden oluyor.

Mikrotem çocuklar için diş macunu, çocuk diş macunu, parabensiz çocuk diş macunu, mikrotem diş macunu

Çocuklarda  el yıkama, diş fırçalama ve tuvalet sonrası temizlik gibi  öz bakım becerileri gelişmediyse bu da çocukların sıkça hastalanmalarına neden oluyor. Üst solunum yolu enfeksiyonları çoğunlukla yakınmalara yönelik uygulanan tedavilerle geçseler de bazen kulak enfeksiyonu, sinüzit ve zatürre gibi önemli sorunlar oluşturabiliyor. Bu nedenle kış aylarında çocukları mikroplardan korumak büyük öneme taşıyor.

Eller sık sık sabunla yıkanmalı, hijyen önemli

Çocukların mikroplardan korunmasının en önemli kriteri sabunla sık sık ellerin yıkanması. Yemekten önce, tuvaletten sonra, dışarıdan eve geldikten sonra, evcil hayvanlarla temas ettikten sonra, hapşırma veya öksürme sonrasında, evde biri hasta olduğunda çocuğun elleri sık sık yıkanmalıdır. Eller, tüm yüzeyi sabunla temas edilip 20 saniye boyunca ovalanmalı, durulandıktan sonra mutlaka kurulanmalıdır.

çocuklar

Dengeli beslenme, uyku ve spor inanılmaz önem taşıyor

Kapalı ortamların sık havalandırılması gerekiyor çok sıcak olmamalı ortam. Çocuklara gözler kaşınacaksa parmak uçlarıyla değil el sırtıyla kaşınmasının öğretilmesi şart. Çocukların spor yapmaları, olabildiğince erken uyumaları, yeterli ve dengeli beslenmeleri bağışıklık sistemlerinin gelişmesinde önem taşıyor. Anne sütüyle beslenme bebeklerin hastalıklara daha az yakalanmalarını ve daha hızlı iyileşmelerini sağlıyor. Renk renk, çeşit çeşit, mevsimsel sebze ve meyvelerin bol olduğu, et-balık-yumurta-bal- soğan- sarımsak-yoğurt-kefir-ceviz gibi gıdalardan zengin, paketli gıdalar ve şekerli içeceklerin tüketilmediği bir beslenme ve idrarın açık sarı renkte olacağı kadar su tüketilmesi de dikkat edilmesi gereken diğer önlemleri oluşturuyor.

Beni instagramdan takip etmeyi unutmayın:)

https://www.instagram.com/ilknurundunyasi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz