Elektrik faturasını düşürmenin yolları

0
elektrik faturası, ampul

Son zamanlarda elektriğe gelen yüksek zamlar nedeni ile herkes elektrik faturasını düşürmenin yollarını arıyor. Peki elektrik faturasını düşürmek için ne yapabiliriz?

Evimizde bazı ufak detaylara dikkat ederek hem elektrik faturasını düşürebilir hem de doğayı korumaya yardımcı olabiliriz.

kızarmış ekmek

Elektrikli ürünlerde yüksek verimlilik sağlayan enerji sınıfları elektrik tasarrufuna önemli katkı sağlıyor. Buzdolabı ve derin dondurucunun gereken soğutma işlemine engel olunmaması için etrafının hava alacak şekilde durması da çok önemli.

Buzdolabı ve derin dondurucunun kapısının sık sık açılmaması ve uzun süre açık bırakılmaması da enerji tasarrufu sağlıyor.

Çamaşır, çamaşır kurutma ve bulaşık makinelerini tam dolduğunda çalıştırmak, kullanım sonrasında makinelerin fişini prizden çekmek de enerji tasarrufu açısından önemli ipuçları arasında yer alıyor.

saç düzleştirici

Fırın kullanımında ise yemek ön ısıtma yapmayı gerektirmiyorsa fırının önceden çalıştırılmaması, fırın çalışırken kapağının fazla açılmaması ve içerisindeki sıcak havanın dışarıya çıkmaması da enerji tasarrufu sağlıyor. Fırındaki yiyeceğin pişmesine birkaç dakika kala fırın kapatılabilir ve bu sayede fırını daha az çalıştırarak enerji tasarrufu yapılabilir.

Klimaların 21 ya da 22 derece olan oda sıcaklığında kullanılmasını, filtre temizliği ve yıllık bakımlarının da düzenli yapılmasını tavsiye ediyor. Ütü yapılırken giysilere göre ayar seçilmesi de enerji tasarrufuna katkı sağlıyor. Aynı zamanda ütü bitmeden birkaç dakika önce fişi prizden çekmek de tasarruf yapılmasına yardımcı oluyor. Su ısıtıcılarda ihtiyaçtan fazla su kaynatmamak hem su hem de elektrik harcamalarını azaltıyor.

Gereksiz yere yanan lambaları söndürmek, tasarruflu ampuller olan LED ampul kullanmak, bahçe aydınlatmasında prizli ürünler yerine solar ürünler tercih etmek de elektrik tasarrufu yapmak için uygulanabilecek küçük detaylar arasında yer alıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz