Sağlıklı kilo vermek isteyenlere tüyolar

diyet

 

Araştırmalar pandemi dönemde her 10 kişiden 6’sının kilo aldığını gösteriyor.  Evde geçirilen zamanın artması, spor aktivitelerinin sınırlanması ve dengesiz beslenme kilo alma sebepleri. Bu kilo da az buz değil 6 kilo civarıymış sevgili okurlar.

Yaz mevsiminin gelmesi ile , başlayan hızla kilo verme telaşı ile sağlıksız diyetlere neden oluyor.

Biliyorsunuz; bilinçsiz yapılan diyetler metabolizmanın dengesini bozarak tekrar kilo alınmasını kolaylaştırıyor.

Herkesin metabolizması farklıdır. Özel durumlara uygun programlar diyetisyen kontrolü altında iyi sonuç verir. Bu diyetler mutlaka diyetisyen kontrolünde uygulanmalı.

Farklı bir durumu olmayanlar için en sağlıklı diyetin Akdeniz diyeti olduğunu söylüyor uzmanlar. Kilo verme sürecinde mevsimlik değil, kalıcı çözümlere odaklanılması önemli.

Sağlıklı kilo vermenin yolları

Renkli, çeşitli ve bol miktarda sebze tüketilmeli. Yaz meyveleri ölçüleri fazla kaçırabileceği için porsiyon miktarlarına dikkat edilmeli. Lifli beslenilmeli. Sebze, meyvenin yanı sıra bakliyatlar ve tam tahıllı, kabuklu, rafine edilmemiş unlar ile yapılmış yiyecekler tüketilebilir.

salmon

Kırmızı et azaltılmalı, haftada 2 porsiyon tüketilebilir.  Balık tüketimi arttırılmalı, katı ve hayvansal yağlar azaltılmalı, zeytinyağı tüketilmeli. Ekmek, pilav, makarna gibi karbonhidrat değeri yüksek yiyecek tüketimi azaltılmalı.

Süt ve süt ürünleri günde 1-2 porsiyon ile sınırlandırılmalı. Probiyotikli ve fermente yiyecekler tercih edilmeli. Akşam yemekleri hafif tutulmalı.

yoğurt

Günde 2 litre su içilmeli. Su, metabolizmayı canlandırmak, hücreleri yenilemek ve toksinleri atmak için çok önemli. Nane, tarçın gibi ürünler eklenerek su içmeyi sevmeyenler içebilir.
Fazla vücut yağlarının yanması en iyi sağlıklı ve size uygun olan beslenme ve fiziksel aktivite ile birlikte gerçekleşir. Haftada 0,5- 1,5 kg verilmesi tercih edilir. Spor olarak sevdiğiniz ve sürdürebileceğiniz sporu seçin. Her gün 45 dakikalık yürüyüş kilo vermeye destek olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz