Güneş alerjisi nedir, Belirtileri nelerdir

güneş

Yaz geldi ve havalar iyiden iyiye ısınmaya başladı. Güneşin yüzünü göstermesiyle birlikte, güneş alerjileri de ortaya çıkmaya başladı. Güneş insanlık için çok önemli ve vazgeçilmez bir kaynak. Fakat; bazı ciltler güneş ışınlarına karşı aşırı hassasiyet gösterir ve bunun sonucunda da ortaya güneş alerjisi çıkar.

Güneş Alerjisi Nedir?

Güneş alerjisi, cildimizin güneş ışınlarına karşı aşırı bir hassasiyet göstermesidir ve cildin güneş ışığına maruz kalması nedeniyle ortaya çıkar. Halk arasında kurdeşen diye de bilinir. Güneşe maruz kalan cilt yüzeyindeki, kaşıntılı kızarıklık, şişlik, kabarıklık olarak kendini gösterir.

Kadınlarda çok daha fazla ortaya çıkar.  Özellikle atopik cilde sahip, kişilerde daha fazla görülür. Bazı kolesterol düşürücü ilaçlar, kullanılan bazı ilaçlar, antibiyotikler güneş alerjisini tetikleyebilir.

cilt alerjisi

Güneş Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak, ciltte kızarıklık, yanma, ödemli kabarıklıklar şeklinde belirtiler gösterir. İnce kıyafetler, güneş ışınlarının cilde kolayca ulaşmasını sağlar. Güneş alerjisi olan kişilerin bu anlamda kendini koruması ve ona göre giyinmesi gerekir. Yüzümüz ve ellerimiz, sık sık güneşe maruz kaldığı için daha toleranslıdır.

Belirtiler Ne Zaman Ortadan Kalkar?

Ciltte görülen belirtiler, vakaların% 75’inde güneşe maruz kalmanın kesilmesinden sonraki bir saat içinde düzelmeye başlar ve 24 saat içinde tamamen düzelir. Belirtilerin şiddeti ve süresi de ışığın yoğunluğu ile değişebilir.

avon güneş kremi

Güneşe maruz kalmanızı sınırlayın ve özellikle güneşin en güçlü olduğu 10: 00-16: 00 saatleri arasında güneşten uzak durun.

Uzun kollu, uzun pantolonlar veya uzun etekler gibi maksimum korumaya sahip, yakından dokunmuş giysiler giyin.

UV koruma faktörü olan güneş kremlerinden faydalanın.

Açıkta kalan cilde geniş spektrumlu bir güneş kremi sürün ve düzenli olarak tekrar uygulayın.

güneş koruyucu krem

Dışarıdayken güneş gözlüğü ve geniş kenarlı bir şapka takın; güneş şemsiyesi kullanın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here