Kız çocuklarına regliyi anlatmanın yolları

çiçek,kız,kitap,

 

Ebeveynlerin kız çocuklarına regl olayını anlatma korkusu hep vardı, var olmaya da devam edecek. Ergenlik çocukların yetişkinliğe adım attıkları ilk dönemdir. Bu dönemde kız çocuğa sahip anne babalar çocuklarına regl olacağını nasıl anlatacaklarını bilemeyebilirler. İşte bu gün ki; yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Anne bu konuyu çocuğa anlatmak için ilk doğru adaydır her zaman. Anne yok ise baba bu konuyu çocuğa anlatabilir ya da hala veya teyze devreye girebilir. İlk adet döngüsü 10 ila 14 yaş aralığında gerçekleşebilir. 10 yaşına gelen bir kızınız var ise bunu ona anlatmanın zamanı gelmiş demektir.

Kızınız ile yalnız kaldığınız bir anda, ona ergenlikten başlayarak onun anlayacağı şekilde anlatmalısınız. Vücudumuzda olan değişikliklerden başlayarak, onun bildiği kelimeleri seçerek söze başlayın. Regl kanamasının ne olduğu, nasıl gerçekleştiği, neler yapması gerektiği gibi tüm konuları detaylıca anlatmalısınız.

tuvalet kağıdı

Soru sormasına izin vermeli ve sorulara cevap vermelisiniz. Vajinadan beyaz akıntı gelebilir kız çocuklarda, eğer böyle bir durum varsa anlatmak daha kolaydır. O akıntı yerini kana bırakacak fakat canın yanmayacak, bu senin sağlıklı bir yetişkin olmanın göstergesidir diye anlatıp, onore edebilirsiniz.

Çocuğunuzun size ilk soracağı soru şu olacaktır muhtemelen.

Peki ya okuldayken regl olursam?

Tuvalete gittiğinde regl olduğunu fark ettiğinde, ped yoksa yanında, peçete ya da tuvalet kağıdı kullanabileceğini anlatmalısınız. Tuvalet kağıdı ya da kağıt havludan kalınca bir ruloyu iç çamaşırının ağ kısmına ped gibi yerleştirmesini söyleyebilirsiniz. Kadın öğretmenlerinden yardım isteyebilir ya da sizi arayabilir. Çok yoğun bir kanama geçirdiyse sizi aramasını söyleyin ki; onu gidip okuldan alacağınızı bilsin.

Çok yoğun gelen kan etek veya pantolona bulaştı ise; beline kazak ya da  hırka bağlayabilir. Eğer bağlayacak bir şeyi yoksa , leke öne gelecek şekilde eteği çevirebilir.

Kız çocuklarınızın çantasının gizli bir bölmesine temiz bir peçeteye sarılı bir ped ve iç çamaşırı koyabilirsiniz. Bu onun kendini iyi hissetmesine yardımcı olacaktır.
Her ne olursa olsun, kızınızın kendisini yalnız hissetmemesini sağlamalısınız. Onunla bolca konuşmalı ve sohbet etmelisiniz. Aklına takılan her konuda sizinle iletişimde olmasını sağlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz