evde klima temizliği nasıl yapılır

klima kutusu

Bir klima ne kadar doğru seçilirse seçilsin klimanın doğru şekilde kullanılması ve belli aralıklar ile bakımının yapılması, filtresinin temizlenmesi de bir o kadar önemli. İşte verimlilik ve enerji tasarrufu açısından klimanızda uygulamanız gereken adımlar…

Yaz aylarında klimaya talepler artsa da doğru klima satın almak kadar bu klimaların doğru kullanımı ve bakımı da oldukça önemli. Bir klima ne kadar doğru seçilirse seçilsin verimlilik ve enerji tasarrufu açısından doğru şekilde kullanılması ve belli aralıklar ile bakımının yapılması, filtresinin temizlenmesi gerekiyor.

Klima sahiplerine hem klimalarını en doğru şekilde kullanabilmeleri hem de bakım ve temizliklerini yapabilmeleri için önemli tavsiyelerimiz var.

Klimanızın iyi soğutması için yapmanız gerekenler

Olağanüstü derecede verimli olacak şekilde tasarlanan klimalarda bulunan hızlı soğutma modu, odayı istediğiniz ayardaki sıcaklığa hızlıca düşürmek için hava sıcaklığında ani bir değişiklik sağlıyor. Uygun ayarları yapmanıza rağmen klimanızın set sıcaklığının yanlış olduğunu fark ederseniz, şu koşulları kontrol etmeniz öneriliyor.

Set sıcaklık ayarlarını yapın:

Ortam sıcaklığının yeterince soğuk olmadığını hissettiğinizde, seçimi yapılan set sıcaklığının doğru olarak ayarlanıp ayarlanmadığından emin olmak için klima kumandanızı kontrol edin. İdeal konfor sıcaklık değeri 23 ila 25 ⁰C aralığındadır. Ayrıca odadaki tüm kapıların ve pencerelerin kapalı olmasının, oda içerisindeki ısınının korunmasında önemli bir etken olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde klimanızdan nominal soğutma performansını alamayabilirsiniz.

Klima çevresindeki engelleri ortadan kaldırın:

İç ünitenin veya dış ünitenin önünde engeller varsa, ürün üflediği havayı tekrar emiş yapabilir. Bu durumda gerekli soğutma performansını sağlayamaz.

salon

Oda alanına ve bina bileşenlerine göre seçim kapasitesini göz önünde bulundurun:

Klima kapasitesi oda büyüklüğüne göre düşük ise oda sıcaklığını düşürmek daha fazla zaman alabilir. Bu nedenle, odanızın alanı ile uyumlu bir klima kullanmalısınız. Odanızın alanı ile karşılaştırıldığında yetersiz kapasiteye sahip bir klima kullanırsanız, ev soğumayabilir ve yüksek elektrik faturasına yol açabilir.

Hava filtresini kontrol edin:

İç ünite filtresinde çok fazla toz birikirse, klimanız yeterli miktarda hava emişi yapamaz. Bu durum, oda sıcaklığında soruna sebep olabilir. Her 2 haftada bir veya klimanızda uyarı belirdiğinde, filtreyi temizlemeniz büyük fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz