Altın fiyatları ve ons değeri

0

 

Bu gün piyasalarda işlem gören altının ons değeri, bugün 40 dolar kadar bir  değer kaybı yaşadı. Psikolojik sınır olan 2000 doların altına inen ons ile birlikte gram altında da çok büyük düşüşler görüldü.

Çok eski yıllardan beri değişim aracı ve yatırım aracı olarak kullanılan altın uzun yıllardan beri ekonomi için en değerli madenlerden biri oldu. 2000’li yıllarda dünyada deneyimlenen finansal çalkantılar ve ekonomik belirsizlikler, önceki süreçte cazibesini kaybeden altına olan ilginin tekrar canlanmasına sebep olmuştur. Yatırımcıların güvenli liman olarak değerlendirdiği altın, bu sebeple küresel krizlerin ve dalgalanmaların yoğun hissedildiği dönemlerde değerini artırmış, rekor fiyatlara ulaşmıştır.

Altının güvenli liman olarak değerlendirilmesinin sebebi, ülkelerin para birimlerinden doğrudan etkilenmemesi, bu sayede de uzun vadede daha kazançlı bir yatırım özelliğine sahip olmasıdır.

altın
Emtia piyasasının son günlerdeki en hareketli aktörü altın bugün sert fiyat hareketlerine sahne oldu. Ons altının psikolojik sınır olan 2000 doların altına gerilemesiyle birlikte satışlar hız kazandı.altın

 

Koronavirüs pandemisi ve ABD-Çin arasındaki gerilim yatırımcıları güvenli liman olarak tabir edilen altına yönlendirdi. Dünya genelinde merkez bankalarının da düşük faiz politikası nedeniyle altına olan talepte artış yaşanıyor.

Ons altının 2000 dolar seviyesini aşmasıyla birlikte yeni rekorların gelebileceği açıklamasında bulunan bazı uzmanlar bir yandan da bu seviyenin kritik olduğunu ve satışların gelmesiyle birlikte yatırımcıların büyük zarar edebileceğini belirtmişti.

Ons altın bugün en düşük 1978 dolar, en yüksek ise 2030 dolar seviyesini gördü. Ons altında fark 52 dolar oldu.

Buna paralel olarak gram altın fiyatları ise en düşük 459.7 lira, en yüksek 478.9 lira seviyesini gördü.

Çeyrek altın 757 liradan satılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz