Spordan sonra yapılması gerekenler

smootie

İnsan sağlığı için spor oldukça önemlidir. Spor insan vücudunu her zaman güçlü ve dirençli tutar. Spor yapan kişilerin, yapmayanlara göre çok daha fazla yaşadıkları bilim adamları tarafından  kanıtlanmıştır. Sağlıklı ve dinç bir vücuda sahip olmanın yolu kesinlikle önce sağlıklı beslenmektir ama bunun yanı sıra spor yapmak da güçlü bir etkendir.

SPOR

Peki ya spor yaptıktan sonra neler yapmalıyız? Bu yazımda spordan sonra yapılması gerekenleri sizler için yazdım.

İşte spordan sonra yapılması gerekenler.

Sağlıklı bir yaşam için sporu hayatımıza katmamız gerektiğini belirten uzmanlar, yaz aylarında yapılan egzersizlerin ardından kaybedilen enerji ve minerallerin bir bardak meyve suyu içerek geri kazanılabileceğini vurguluyor.

meyve suyu

Spor esnasında vücudumuz gün boyu harcadığımız enerjiye kıyasla daha fazla enerji harcar. Yapılan egzersiz türüne ve ortam sıcaklığına göre vücuttan belli miktarda mineralin terle dışarı atıldığını belirten uzmanlar; kaybedilen enerji, sıvı ve mineralleri yerine koyabilmek ve oluşan kas ağrılarını azaltabilmek için spor sonrası bir bardak meyve suyu tüketimini öneriyor.

Meyve suları vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda meyve sularında meyvenin kendinden gelen doğal şekerler vücuda enerji verip zinde kalmasını sağlar.

Egzersiz yapanlar ve sporcular için önemli bir besin kaynağı olan potasyum kaynakları arasında sebze ve meyvelerin bulunuyor. Bu nedenle, özellikle yaz aylarında içilen bir bardak meyve suyu, egzersiz sonrasında kaybedilen sıvı ve minerallerin geri kazanılmasına yardımcı oluyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here