Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar için Doğum Kontrol Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu Olan Kadınlar için Doğum Kontrol Yöntemleri

Polikistik Over Sendromu, üreme çağındaki her 10 kadından birinde görülen, yumurtalıkların içindeki yumurtaların kist haline gelmesi durumudur.  PKOS’u olan kadınlar, durumun neden olduğu semptomları yönetmeye yardımcı olması için, doğum kontrol hapları kullanır. Bu durum, tek seferde birkaç ay adet görememenize neden olabilir ve doğum kontrol hapları, adet döngülerinizi düzenlemenize yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları PKOS’u olan kadınlarda ayrıca; hormonal dengesizlikler, vücuttaki şişkinlik, kramplar, akne, pelvik bölgedeki ağrı, aşırı kıllanma, adet düzensizliği ve yumurta eksikliği gibi durumları yönetmede de yardımcı olabilir.

Polikistik Over Sendromu, en yaygın olarak bilinen endokrin bozukluğudur, ancak nedeni hala tam olarak bilinememektedir. Çoğunlukla, üreme çağındaki kadınlarda görülür ve etkileri genellikle; adet düzensizliği, kilo problemleri, yüzde sivilcelenme, yüz ve vücutta aşırı kıllanma şeklindedir. Uzmanlar, günlük olarak maruz kaldığımız endokrin bozucular nedeniyle, semptomlarının daha da şiddetlenebileceğini belirtmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Üreme çağındaki kadınlarda en yaygın görülen sağlık sorunlarından biri olan Polikistik Over Sendromu’nda; yumurtalıklarda iyi ve kötü huylu kistler oluşur. Genellikle; vücut ağırlığında artış, adet gecikmeleri, adet düzensizliği, aşırı tüylenme, akne oluşumu gibi belirtiler ile kendini gösteren PKOS, yumurtlama düzeninin bozulması ve bunun sonucunda da doğal yolla gebelik elde etmenin zorlaşması ile de karakterizedir.

İyi ve kötü huylu kistler, vücutta hormonal bozukluklara da neden olur ve bu da, akne ve aşırı tüylenme problemleri ile karşılaşılmasına neden olur. Bununla birlikte, tüm bu semptomlar kişinin yaşam kalitesinde de düşüşe neden olur. Bu nedenle, PKOS tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Tedavi edilmediği durumlarda kişi; karaciğerde yağlanma, şeker hastalığı, yüksek tansiyon problemi gibi pek çok diğer sağlık sorunu ile de karşılaşabilir. Diğer tüm sağlık sorunlarında olduğu gibi, PKOS’ta da erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

PKOS Tedavi Edilmelidir!

Doktorunuz, muayene sırasında PKOS teşhisi koyduysa, hastalığın tedavisine bir an önce başlanılması önemlidir. Tedavi ile, hastalığın getirdiği semptomları ortadan kaldırmak hedeflenir. Bu da, başta doğum kontrol hapı kullanılması gibi çeşitli ilaç kullanımlarını içermektedir. Yumurtalıklardaki kistlere bağlı olarak görülen adet düzensizlikleri için de uzmanlar doğum kontrol hapı kullanılmasını önermektedir. Bu sayede, vücuttaki hormon düzensizlikleri dengelenmiş olur ve adet döngüleri yeniden düzene girmeye başlar.

PKOS’ta Doğum Kontrol Hapı Kullanımının Önemi

 • Hormon sorunları,
 • Aşırı kanamalar,
 • Ciltte akne problemleri,
 • Pelvik ağrı ve kasık krampları,
 • Adet gecikmeleri,
 • Aşırı tüylenme gibi PKOS’a bağlı semptomlar, bu süreçte doğum kontrol hapı kullanılarak tedavi edilebilir.

PKOS hastalarında en çok önerilen tedavi seçeneği, genellikle hormonal ilaçlar olmaktadır. Bu ilaçlar, ağız yoluyla alınır ve doğum kontrol hapları, PKOS tedavisinde en yaygın olarak kullanılan ilaçlardır. Yaşanan semptomların ortadan kaldırılmasında oldukça etkili olabilmektedir. Ancak, her kadının vücudunun doğum kontrol haplarına ve hormon ilaçlarına vereceği tepki farklı olabileceğinden ve nadiren bazı yan etkiler görülebileceğinden, bu ilaçlar da mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

PKOS Tedavisinde Kullanılan İlaçların Yan Etkileri Var Mı?

PKOS tedavisinde kullanılan hormonal ilaçların olası yan etkilerinden bazıları şöyledir:

 • Ani duygu durumu değişimleri,
 • Kilo alımı,
 • Baş dönmesi,
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi,
 • Göğüslerde şişkinlik,
 • Adet dönemi dışında lekelenmeler,
 • Aşırı vajinal akıntı görülebilir.

PKOS Tedavisinde Kullanılan Diğer Tedavi Seçenekleri

Polikistik Over Sendromu olan kadınlarda, tedavi için doğum kontrol haplarının kullanımının yanı sıra doktorunuz; östrojen ve progesteron hormonu gibi hormon ilaçları, yine bu hormonları içeren cilt üzeri bantları, vajinal halka, metomorfin ya da progestin içeren rahim içi cihazların kullanımını önerebilir.

 

Kaynak: Prp Tüp Bebek

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here