Ege’nin şirin köyleri

Ben İzmir‘de büyüdüm, çocukluğum ve gençliğim şirin İzmir‘de geçti. Bir de İzmir’in  ve Ege’nin  güzel ve keşfedilmemiş şirin köyleri var ki; görenleri hayran bırakan cinsten. İşte o köyler:

Çeşme Germiyan Köyü

 

Canım, İzmir’imin  Çeşme ilçesine bağlı temiz ve katkısız iyi gıdalarla beslenmeyi savunan, hızlı yemeye karşı bir hareket olan “slow food” akımının başladığı köy Germiyan köyü. Bu köy aslında bir Türkmen Köyü ve etnik bir havaya sahip. Köyün meşhurlarına gelecek olursak, pirinçli mantı, ekşi mayalı ekmek, damat lokumu, Bazina. Bunları tatmadan sakın dönmeyin. Bir de beyaz kireçle boyalı duvarlardaki çiçek ve renkli doğa  resimlerine hayran kalacaksınız. Sokakların o ferah havası sizi şehrin stresinden uzaklaştıracaktır.

Dikili Bademli Köyü

Sakin bir deniz ve sahil, pırıl pırıl berrak suyuyla ılık deniz suyu, doğası güneşi ile masal gibi bir köy Bademli Köyü. Dikili’ye bağlı fakat 10 km uzaklıkta bulunuyor. Ege de tatil yapmak isteyenler için cennet gibi bir köşe.

Seferihisar Sığacık Köyü

Seferihisar’a bağlı olan Sığacık Köyü; geçtiğimiz dönemlerde televizyonlarda yayınlanan ve çekimlerinin orada gerçekleştiği bir televizyon dizisi ile kendini duyurdu.  Tarihi bir kalesi olan Sığacık, şirin pansiyonları, otantik sokakları ve el emeği göz nuru ürünleri ile ön plana çıkıyor. Deniz ürünlerini ve masmavi denizini de unutmadan yazmalıyım. Çünkü; önceden bir balıkçı köyü imiş Sığacık.

Siz siz olun Ege’ye yolunuz düştüğünde, bu harika köyleri gezmeden gelmeyin.

Sevgiyle kalalım!

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here