BEE’O UP Arı Sütü

BEE’O Propolis, arı sütü, ham bal, polen, arı ekmeği ve arı ürünleri içeren karışımlar, sprey, şurup, tablet formunda ürünler üretiyor biliyorsunuz. Şimdi de  BEE’O UP Arı Sütü, Kırmızı Ginseng Propolis Shot ürünlerini uzman gıda mühendisleri kontrolünde geliştirdi.

Nedir bu Propolis?

Arıların bitkilerin yaprak, sap ve tomurcuklarından topladıkları çok güçlü antioksidan  etkilere sahip tamamen doğal olan bir arı ürünüdür. Arılar tarafından, kovandaki mikropları yok etmek ve kovanı steril hale getirmek için kullanılır. Arı petek gözlerini önce propolis ile doldurur sonra da ana arı petek gözüne yumurta bırakır. Bu sayede yumurtanın sağlıklı bir şekilde gelişmesi sağlanır. Ayrıca arılar, propolis ile sıvanan petek gözlerine balını, polenini, arı sütünü koyar. Böylece arının ürünleri de kovanda bozulmadan saklanır.

 

BEE’O Genel Müdürü ve Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı yaptığı konuşmada, eski Mısır’dan bu yana kullanılan propolis ve arı sütü gibi değerli arı ürünlerini, Türkiye’de arıcılık sektörünü ve propolis üzerine yaptıkları araştırmaların sonuçlarından bahsetti. Aslı Elif Tanuğur Samancı şunları ifade etti; “Günlük antioksidan ihtiyacının karşılanması için, Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, her gün 6-11 porsiyon tam tahıl, 5-6 porsiyon meyve sebze tüketmek gerekiyor. Pratikte bunu tüketmemiz mümkün değil. Dolayısıyla, antioksidan özellikteki gıdaları beslenmemize dahil etmeliyiz. Propolis de çok güçlü antioksidan aktiviteye sahip. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde gerçekleştirdiğimiz çalışmada, propolisin nardan tam 80 kat daha yüksek antioksidan aktivite gösterdiğini belirledik. Propolis’in faydaları ile ilgili birçok bilimsel çalışma var. Ancak propolisin bu etkilerinden bahsedebilmek için doğru bir şekilde özütlenmiş olması gerekiyor. Propolis, kovandan elde edildiği ham haliyle vücudumuz tarafından sindirilemiyor. İnsan tüketimine uygun hale getirilmesi için mutlaka özütlenmesi gerekiyor. Ödüllü ve patentli özütleme teknolojimiz ile elde ettiğimiz propolisli ürünler hem doğal hem besleyici. %15 oranında saf propolis içeren BEE’O UP Propolis Damla ürünümüzden çocukların günde en az 10 damla, yetişkinlerin en az 20 damla tüketmesini öneriyorum. Gerekli durumlarda bu miktar 4 kata kadar arttırılabilir.”

Bilimsel çalışmalarda propolisin güçlü bir antioksidan olarak geçtiğini ve doku yenilenmesini hızlandırarak, immunomodülotör etki gösterdiğinden bahsediyor uzmanlar. Bu yönüyle propolisin bir gıda takviyesi olarak bebek sahibi olmak isteyenlerinde destek amaçlı kullanabileceği bir ürün.

Genel Cerrah Prof. Dr. Murat Aksoy ise, ginseng ile ilgili yapılmış bilimsel çalışmalardan bahsetti. Tamamlayıcı tıp alanında Kırmızı Kore Ginseng’in güçlü antioksidan özelliği ile öne çıktığını, vücutta inflamasyonun azalmasına ve bağışıklığın desteklenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Ayrıca beyin fonksiyonlarını destekleme özelliği ile Alzheimer’da kullanılabileceğini belirtti. Ginseng’in erektil disfonksiyonda da destekleyici olarak kullanılabileceğine dair yayınlar olduğundan bahsetti.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here