Disleksi nedir

 

 Öğrenme kapasiteleri olduğu halde, uygun öğrenme metodlarına ulaşamayıp hem okuma yazma hem de matematik ve imla sorunları yaşarlar disleksi hastaları. Bu sorunlar genellikle özel eğitim desteği ile çözülür.

Disleksi belirtileri nelerdir?

Sağ sol kavramını öğrenememek

Ayakkabıları ters giymek

Dün bugün kavramlarını karıştırmak

Önce ve sonra kavramlarını anlayamamak

Günleri ve ayları velhasıl sıralı kavramları öğrenememek.

Ailelerin bu hastalıkta gözlemci olması çocuğu iyi tanıması son derece önemli. Mesela çocuk okula başladıktan sonra bir ya da iki ay içerisinde arkadaşlarıyla herhangi bir şekilde uyum sağlayamıyorsa bu duygusal yönden de uyum sağlayamama şeklinde ortaya çıkabilir, okul fobisi şeklinde de görülebilir. Okul fobisinin gerçek nedeni aslında disleksi ya da öğrenme güçlüğü veya dikkat eksikliğidir.

Çocuk ders çalışmakta zorlanıyorsa, harf ve sayıları okuyamıyorsa, kelimeleri yanlış okuyorsa, okuma hızında yavaşlık ve heceleyerek okuma gibi sorunlar kimi zaman ailelerin kafasını karıştırabiliyor. Çocuğun isteksiz olduğu şeklindeki yanlış düşünce nedeniyle uzmana geç başvurulabiliyor. Bu durum da tanının geç konulmasına yol açabiliyor.

Okul öncesi dönemde çocuk sağ-sol kavramını öğrenemiyorsa, ayakkabılarını ters giyiyorsa, önce-sonra kavramlarını, dün-bugün kavramlarını karıştırıyorsa, bu kavramları öğrenmekte zorluk çekiyorsa, günler, aylar gibi sıralı kavramları öğrenemiyorsa bu belirtiler dikkate alınmalıdır ve bir uzmana başvurulmalıdır.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here