Halloween nedir?

Dünyanın bir çok ülkesinde her sene, 31 Ekim de kutlanan bir bayram Halloween.  Ülkemiz de de son yıllarda oldukça popüler oldu tabi Cadılar Bayramı adıyla.

Tam ne zaman başladığı  bilinmese de oldukça eski dönemlere dayanan bir hikayesi var. Cadılar Bayramı, ölülerin kutsandığı ilahi bir dönem olarak biliniyor. Bu dönemde ruhların eski yaşadıkları yerleri ziyaret ettiğine inanılıyor, kötü ruhları buralardan uzak tutmak için ise çok büyük ateşler yakılıyor. İnsanlar ruhların onları tanımaması için ise maskeler takıyor, kostümler giyiyorlardı. Zamanla bu inanç, bir eğlence haline geldi.

Cadılar Bayramında, her sene 31 Ekim’de çocuklar, genellikle korkunç kostümler giyerek, kapı kapı dolaşıp şekerleme ve harçlık toplarlar. Hiristiyanların kutladığı bir bayram olan Halloween şimdilerde hemen hemen her ülkede kutlanıyor.

 

Cadılar Bayramı, adıyla ülkemizde de çeşitli partiler düzenleniyor.  Genellikle kostümlü partiler oluyor bunlar.  Ağır ve abartılı makyajlarla tamamlanan ilginç kıyafetler sayesinde zombiler, cadılar, periler, vampirler yer alıyor partilerde.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here