Çocuklarınızı havuz enfeksiyonlarından korumanın yolları

0

 

Havalar ısındı çocuklar da bizler de serinlemek ve tatil yapmak istiyoruz. Ttail ve serinlemek için havuzu tercih edenlerdenseniz bu yazıyı okumanızı tavsiye ediyorum.

Klorlandığı için temiz sandığımız havuzlar, yaz döneminde çocuklar için enfeksiyon kaynağı haline gelebiliyor. Peki havuzlardaki enfeksiyonlara karşı nasıl önlem alabiliriz ya da neler yaparak korunabiliriz biliyor musunuz?

 

şişme havuzlar
Plastik şişme su havuzları genellikle şehir şebeke suyu ile doldurulmaktadır. Şişme havuzlar okul, kreş gibi ortamlarda çok sayıda çocuk tarafından kullanılmaktadır. Bu durum, şişme havuzları kolaylıkla enfeksiyon kaynağı haline getirmektedir. Evde de kullanılabilen şişme havuzlar, aynı evde yaşayan çocukların haricinde başka çocuklar tarafından da kullanılıyorsa dikkatli olunmalıdır. Kusma ve ishali olan çocukların kullanmaması gereken şişme havuzlarda; çocuklara havuza girmeden önce sabun ile duş aldırılması, çocuğun havuzda su yutmaması, kirli bezi olan çocukların havuzdan uzak tutulması, çocuğun gaita kaçırması durumunda havuzun boşaltılarak temizlenmesi ve güneş altında en az 4 saat kurutulması enfeksiyon bakımından önemlidir.

Çocukların uzun süre havuzda kalmaları enfeksiyon bakımından riskli sonuçlar yaratabilmektedir. Halk arasında yüzücü kulağı olarak bilinen ve özellikle yüzme sonrasında görülen bu rahatsızlık,  uzun süre havuzda kalınmasının ardından yaşanabilmektedir.

Dış kulak yolunun yüzme havuzundaki su ile uzun süreli teması sonrasında mikrop kapmasına bağlı olarak kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı ve akıntı görülebilmektedir. Yüzücülerde sık görülen yüzücü kulağından hem kendinizi hem çocuğunu korumak için;

 Kulaklar kuru bir havluyla temizlenmeli, kulak çubuklarından uzak durulmalı
• Saat başı havuzdan çıkılmalı
• Kulaklara havuz suyu kaçtıysa baş her iki yana eğilerek çıkartılmasına özen gösterilmelidir.

sızdırmaz bebek bezi
Havuz için tasarlanmış su geçirmez alt bezleri veya pantolonlar belli bir süre için gaitanın kabaca dışarı sızmasını engellese de gaitada olabilecek mikropların havuz suyuna bulaşmasını engellememektedir. Bu yüzden ishali olan çocuklar bu bezleri kullansa dahi havuza girmemelidir. Çocuk sağlıklı ve bu bezler ile havuza girmiş ise çocuğun altı yarım saat ya da 45 dakika da bir kontrol edilmelidir. Dolu bezler havuzdan uzak bir alanda değiştirilmelidir. Bez değiştirildikten sonra eller mutlaka su ve sabun ile yıkanmalıdır.


Havuz enfeksiyonundan korunmak için dikkat edilmesi gerekenler:

1. Yüzülecek havuzun suyu berrak olmalı ve havuzun dibi net olarak görülebilmelidir.
2. Havuzun düzenli olarak denetlendiğinden ve kontrol edildiğinden emin olunmalıdır.
Yüzme havuzundaki suyun pH değeri 7.2 ile 7.8 arasında olmalıdır ve sudaki serbest klor oranı en az 1 ppm olmalıdır.
3. Cryptosporidiuma bağlı ishal yaşanmışsa ishal düzeldikten sonraki 2 hafta içinde havuza girilmemelidir.
4. En önemli noktalardan biri de havuzun gider ve devir daim yapan boru veya kanallarının güvenlik önlemi alınmış olduğundan emin olunmalıdır. Yüzme havuzundan sorumlu cankurtaranın bulunması ve boğulma vakalarına karşı gerekli önlemlerin alındığından emin olunmalıdır.
5. Açık yarası olan kişiler havuza girmemelidir.
6. Havuza girmeden önce mutlaka sabun ile duş alınmalıdır.
7. Havuzun suyu ağıza alınmamalıdır. Çocukların da havuz suyunu ağzına almamasına özen gösterilmelidir.
8. Havuzda en fazla bir saat vakit geçirilmelidir. Saat başı havuzdan çıkılmalıdır. Havuza tekrar girilecekse, dinlenip yeterli miktarda sıvı alınmalıdır.
9. Havuzdan çıktıktan sonra kulaklar havlu ile kurulanmalıdır. Baş her iki tarafa eğilerek kulaktaki suyun tam olarak çıkması sağlanmalıdır.
10. Tuvalet veya bez değiştirildikten sonra mutlaka eller su ve sabun ile yıkanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz