Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
pembe kurdele, meme kanseri

Kadınlar, hayatlarının belirli dönemlerinde meme bölgesinde bir sertlik fark ederler. Bu tür durumlarda herkesin aklına ilk olarak kanser gelir. Meme kanseri belirtileri arasında yer alan bu durum, genellikle iyi huylu tümörlere işaret eder. Ayrıca memede ele kitle geldiği zaman bu kitlenin mutlaka araştırılması gerekir. Memeye dokunulduğu zaman ele gelecek olan kitleler iki ayrı yapıda olabilir. Kitleler, içi sıvı dolu olan bir kese olduğu zaman bu kitle kist olarak adlandırılır. Kistler genel olarak adet dönemlerinde büyür ve ağırlaşmaya başlar.

hastane, kanser

Menopoz öncesi 40’lı yaşlarda olan kişilerde bu durum sık sık görülür. Meme kanseri belirtisi olabilecek kitlelerin iç kısımları farklı dokudadır. Bunlar “Solid kitle” olarak adlandırılır. Bu iki farklı kitle yapısının birbirinden ayrılabilmesi için ultrason incelemesi yapılmalıdır.

Meme Derisinde Kalınlaşma, Şişme ve Renk Değişiklikleri

Meme bölgesinde herhangi bir kitle olmadığı zamanlarda da meme kanseri belirtileri kendisini gösterebilir. Meme derisinde gözlemlenebilecek olan birtakım değişiklikler meme kanseri belirtileri arasındadır.

Meme derisinin belirli bölgesinde oluşan kızarıklık ve kalınlaşma da meme kanseri belirtisi olabilir. Bu tür deri değişiklikleri meydana geliyor ise, doktora başvurmalısınız. Ayrıca meme ucundaki değişiklikler de meme kanseri belirtileri arasında yer alabilir. Meme ucu ve çevresinde meydana gelen kızarıklık ve yaralar, memede kitle olmamasına rağmen kanser belirtisi olabilir.

meme kanseri,

Meme Şekli Değişiklikleri

Her iki meme genel olarak simetrik bir yapıya sahip olmaz. Bir meme diğer memeye göre daha büyük veya küçük bir yapıda olabilir. Bu tamamen normal bir durumdur. Bazı durumlarda ise, memelerin genel doğal durumları bozulmaya başlar.

Meme kanseri açısından ele alınması ve değerlendirilmesi gereken bu önemli durum, simetri değişikliğinden ayırt edilebilecek özelliklere sahiptir. Gözle görülür bir biçimde simetri ve şekil bozuklukları yaşıyorsanız, meme kanseri belirtisi görüyor olabilirsiniz.

şallı kadın,

Meme Başında Akıntı

Kadınların büyük bir çoğunluğunun meme başlarından akıntılar zaman zaman gelebilir. Özellikle meme başı sıkıştırıldığı zaman asrı ve yeşil arası renkte bir akıntı ortaya çıkabilir. Bu akıntılar genellikle normal kabul edilir. Gebe olmayan kadınlarda da meme başından süt gelmesi kanser belirtisi olarak değerlendirilmez.

Bu durumun meme kanseri belirtisi olarak algılanabilmesi için memenin başından herhangi bir sıkıştırma yapılmamasına rağmen akıntı gelmesi gerekir. Bu akıntılar kullanılan iç çamaşırının ıslanması ile fark edilebilir olan akıntılardır.

Akıntının koyu kahverengi, siyah veya kanlı olduğu durumlarda meme başından gelen sıvılardan örnek alınması gerekir. Laboratuvar ortamında yapılacak olan tetkikler sonucunda meme kanseri olup olunmadığı hakkında kesin sonuçlar elde edilebilir. Meme kanseri belirtilerinden herhangi birini yaşıyorsanız doktora görünmelisiniz. Acıbadem internet sitesinde de yer alan meme kanseri belirtileri sayfasına göz atarak bu hastalığın belirtileri hakkında sizler de bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz