Çocuklara nasıl davranmalıyız?

0
bebek ve aile

Çocuklara nasıl davranmalıyız?

Günümüz koşullarında annelik de babalık da çok zor. Modern hayat, çalışma koşulları, zaman yetersizliği bu zorluğu ikiye katlıyor.Hele de teknolojinin hayatımızın içinden hiç çıkmıyor olması yok mu…

Bu çocukların oyuncak seçimlerinde bile o kadar etkili ki, tabletler, bilgisayarlar, elektronik oyuncaklar hayatımızın tam merkezinde.

Duyguların, düşüncelerin paylaşımına imkan sağlayan oyunlar yok olup gidiyor. Geleneksel çocuk oyunlarının yerini, teknolojik oyunlar aldı. Bir taraftan modern yaşama uyum sağlamak, teknolojiyi takip etmek gerisinde kalmamak, diğer taraftan yalnızlaşmak, sosyal olarak izole olmak, eve kapanıp ilişki ve etkileşimden uzak kalmak.

Tüm yönüyle dengeli ve uyumlu bir çocuk yetiştirmek için sadece biyolojik ihtiyaçların karşılanması yerine psikolojik ve sosyal yönünün gelişimine yönelik etkileşimler oldukça önem kazanmaktadır.

Çocuklar çevrelerinin ürünüdür, bulunduğu kültürden ve ailesinden bağımsız düşünülemez. Psikolojik ve sosyal yönünün gelişimi de ailesine ve çevresine bağlı olarak değişmektedir. Psikolojik ve sosyal yönünün kuvvetlenmesi, çocukla kurulan ilişki ve ilişkinin niteliğine bağlıdır. Birlikte geçirilen zamana yapılan vurgu son dönemde sıkça karşımıza çıkmaktadır. Evet birlikte zaman geçirmek çok önemli, etkili ve gerekli.

Peki zamanın süresi mi yoksa niteliği mi önemli?

Yapılan bir araştırmaya göre; bir gün içerisinde babanın çocukla elli saniye, annenin ise en fazla beş dakika birebir zaman geçirmekte olduğu görülmüş. Her ne kadar birlikte uzun zaman geçirildiği düşünülse de etkileşimin olduğu süre, yani dikkatin tamamen çocuğun üzerinde olarak farkındalığın olduğu sürenin düşünülenden çok daha kısa olduğu görülmekte. Bu demek oluyor ki; aynı ortamda bulunuyor olmak aynı ortamı paylaşıyor olmak birlikte vakit geçirildiği anlamına gelmez.

Çocukla birlikte olduğumuz süre içerisinde çocuğa vermek istediğimiz mesaj;senin için buradayım,seni dinliyorum, seni anlıyorum, seni önemsiyorum’ olmalı…

Paylaşılan süre kısa olsa bile etkileşimin ve farkındalığın olması çocukla olan birlikteliği anlamlı kılacaktır. Çok pahalı ve kompleks oyuncaklar yerine birlikte zaman geçirmek çocukluk anılarında daha fazla yer alacaktır.

Mutlu Çocuklar İçin;

  • Çocuğumuzla duygu paylaşımında bulunun, mutluluğunuzu onunla paylaşın
  • Çocuğunuzla konuşurken göz teması kurarak O’nu dinleyin. Dikkatiniz farklı bir yerde olmadan tamamen çocuğun ne söylediğine odaklanın.
  • Çocuğun güçlü yönlerini takdir edin.
  • Yemeğe ailece birlikte oturun.
  • Başkalarının hislerine önem vermeyi öğretin
  • Çocuğun duygularını ifade etmelerine imkan sağlayın
  • Çocuğunuza sevginizi gösterin
  • Başka çocuklarla arkadaşlık kurmalarına olanak sağlayın
  • Ekrana bakma süresini azaltın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz