Grip olunca neden diş fırçası değişmeli

1
GRİP
nezle
Havalar iyice soğumaya, hastalıklar kapıyı çalmaya başladı. Elinde mendil hapşıra hapşıra gezenlerin sayısı artıyor her geçen gün. Mevsimler arası geçişte daha çok yaşanıyor grip.
 Yapılan bir araştırmaya göre, grip görülme oranları da gün geçtikçe artıyor. Peki gripliyken neler yapmanız ya da neler yapmamanız gerekiyor bunları biliyor musunuz?
 Gripliyken ellerinizi sık sık sıvı sabun ile yıkamaya özen gösteriyorsunuz, bol sıvı tüketiyorsunuz ve taze meyve tüketip vücudun direncini koruyorsunuz.
Aaa bir de ben bunu yeni öğrendim. Gripliyken diş macununu diş fırçasına değdirmiyormuşuz.
Yani ellerimize gösterdiğimiz özeni , diş fırçamıza da göstermeliymişiz. Grip sona erdiğinde ise diş fırçamızı değiştirmemiz gerekiyormuş.
Grip sonrasında neden diş fırçasının değiştirilmesi gerektiğine gelince, grip geçiren hastalarda grip süresince kullanılan diş fırçası üzerinde bu hastalığa sebep olan virüsler birikiyormuş. Bakterilerden farklı olarak virüsler vücut dışında da çok uzun süre canlılıklarını sürdürebildiği için tekrar uygun ortam bulduğunda hastalığa sebep oluyorlarmış.
Bu nedenle grip olduğunuzda kullandığınız diş fırçasını hastalığı atlattıktan sonra yenisi ile değiştirmelisiniz. Hastalık sonrasında,  tekrar yoğun şekilde virüslere maruz kalmak istemiyorsanız elbette.
Başka bir yazıda daha görüşmek dileğiyle.
Sağlıkla kalalım!

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz