Çocuklarınızla birlikte turşu yapmak ister misiniz?

6
salatalık turşusu
Her zaman savundum hala da aynı fikirdeyim. Çalışan anne olmak demek çocuklar ile vakit geçirmeye engel değil. Hatta uzmanlar çalışan annelerin çocukları ile daha kaliteli vakit geçirdiklerini sıkça vurguluyor. Çocuklarınızla mutfağınızda harika aktiviteler yapabilirsiniz.
Kek yapın , meyve suyu yapın, kurabiye yapın, ya da turşu yapın. Bu size kalmış yeter ki; çocuklarınız ile birlikte yapın.
Benim de en sık yaptığım şeylerden biridir, ikizler ile birlikte vakit geçirmek aynı zamanda da işlerimi yapmak için mutfakta çokça faaliyetimiz oluyor. Hem çok eğleniyoruz, hem de çocuklar öğreniyor.
Örneğin minik bir kavanoz( yarım kiloluk bir kavanoz olabilir) alın ve evinizdeki sebzelerden çocuğunuz ile birlikte turşu hazırlığı yapın.
Bu salatalık olabilir, taze fasülye olabilir, biber olabilir tamamen size kalmış. Tercihen salatalık öneriyorum , zira çocuklar en çok salatalık turşusu sever.
1 diş sarımsak koymasını isteyin çocuğunuzdan ,kavanozun dibine , sonra 2-3 adet kuru nohut atsın.
 Oğlum 3 yaşındaydayken nohutu görünce  “annnee neden leblebi koydun turşumuzaaaa ” demişti. Bende nohutun turşuyu daha lezzetli yapacağını anlatıp, leblebinin nohuttan yapıldığı da anlatıvermiştim.
Dedim ya hem eğlenip hem de öğreniyorlar çocuklar bu tarz faaliyetler ile..
Sonra turşu tuzundan  bir  yemek kaşığı kadar koyup ve üzerine yarım çay bardağı sirkeyi döksün.
sonra salatalıkları da istediğini gibi yerleştirsin kavanoza. üzerine de kavanozu tamamen su ile doldursun. kapağı kapatmasına yardım edin ve kavanozu ters çevirmesini isteyin çocuğunuzdan.
Dışarıda 1 hafta 10 gün beklediğinde turşunuz hazır olacaktır.
Çocuğunuzda evdeki misafirlere ben yaptıııım! 🙂 diyerek gururla ikram edecek ve özgüveni gelişecektir.
Şimdiden afiyet olsun.
Sevgiyle kalalım!

 

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz