Açık hava oyunlarının çocuklara etkisi

1
çocuklar

Açık havanın, oksijenin yetişkinlere olduğu kadar çocuklar üzerinde de etkisi çok fazla.
Evde, okulda, sürekli kapalı alanda yaşamaya mahkum maalesef artık çocuklar. Sokaklarda oyun oynayan çocuk nesli bitti neredeyse. Bu nedenle baharın  güneşin açık havanın tadını çıkarmak için tam zamanı şu anda.Peki çocuklara açık havanın etkisi nelerdir?

Çocuklara terapi gibi gelir yeşil ve canlı renkler.Bu nedenle çocuklarınız ile sık sık açık havada, parkta, bahçede bulunmanızı tavsiye ediyorum.

Çocukların, enerjilerini boşaltabilmeleri için, güneşin yararlı etkilerini alabilmeleri için , oksijenle dolu bir park, bahçe veya bir koru biçilmiş kaftandır. Enerjisini boşaltan çocuk mutlu olur. Psikolojisi oksijenin ve aydınlığın, güneşin etkisiyle olumlu anlamda değişir. Uyku düzenine de katkı sağlar. Yorulan çocuk uykuda dinleneceği için daha kaliteli bir uyku keyfi yaşar.

Kan dolaşımı hareketten kaynaklı artar ve iştahına da olumlu yönde katkı sağlar. Bir top, ip gibi basit eşyalar ile bile açık havada oyun yaratabilir çocuk kendine.
Eline alacağı bir çubuk yardımı ile toprağı karıştırıp inceleybilir. Toprakta yaşayan canlıları gözlemleyebilir. Sizde bu sırada ona basit doğa kurallarını anlatabilme şansı yakalayabilirsiniz.
Bitkilerin canlı olduğunu, nefes aldıklarını, beslendiklerini vs….

Çocuklar açık havada etrafı keşfedip, çevresini gözlemleme şansı yakalar. Parkta diğer çocuklar ile tanışır ve sosyalleşebilir. Üstelik farklı yüzler görmek ve serbest olmak her çocuğa mutluluk ve neşe verir.Özgür olduğunu hisseder.
Sevgiyle kalalım!

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz