Okul servisleri ile ilgili uyarılar! Mutlaka okuyun’

3

 

Okullar açılıyor, velilerin en büyük sıkıntılarından biri de okul servisleri. Valilik her ne kadar okul servislerinde en kısa mesafe ücretini 165 TL olarak açıklasa da bu özel okullarda farklılık gösteriyor. 200 ila 250 tl arası değişiyor en kısa mesafe okul servisi ücretleri.Burada okul servisi ücretleri kadar velilerin, çocukları için en doğru ve en uygun okul servisi ile sözleşme yapması da çok önemli…

2015 yılı  Eylül Ayı itibariyle Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde bir çok değişiklik var mesela, 26 yaşından küçük kişilerin servis şoförü olamayacağı, şoförlerden her 5 yılda bir sağlık raporu isteneceği ve velilere sözleşmelerden cayma hakkı verildiği gibi…

 Son yıllarda okul servislerinde yaşanan kazalar ve güvenlik problemleri nedeniyle Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde bazı değişiklikler yapıldı. Yönetmelikte yapılan değişikliklere dair bilgiler ise şöyle. 


*Velilere servisler ile yapılan sözleşmelerden cayma hakkı verildi.
* 26 yaşından küçük olanlar servis şoförlüğü yapamayacak.


*Şoförlerin, en az 5 yıllık E sınıfı ya da en az 7 yıllık B sınıfı sürücü belgesine sahip olması gerekiyor.


*Ayrıca, servis şoförlerinin her 5 yılda bir şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren sağlık raporunu, yetkili sağlık kuruluşlarından alması zorunlu hale geldi. 
Servis şoförünün bu şartları sağlamaması halinde veliler yapılan sözleşmeleri tek taraflı feshedebiliyor. Öğrencinin okulunun veya ikametgâhının değişmesi halinde de, yapılan sözleşme feshedilebiliyor.
Üstelik sözleşmenin feshi yapılırken, gelecek aylara istinaden bir ödeme de yapıldıysa bu ücretin servis sahibi kişi ya da firma tarafından iade edilmesi zorunlu.
Sözleşmeden cayma hakkının, öğrencinin uzun süreli tedaviyi gerektiren bir hastalık geçirmesi veya okuma hakkını kaybetmesi gibi durumlarda da geçerli.


Ödenen ücretin iade edilmemesi durumunda ise velilerin, Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Tüketici Mahkemelerine başvurarak ücretlerini yasal faiziyle geri alabililiyorlar.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz