Astım hastaları nelere dikkat etmeli

0
doktor

 

Biliyorsunuz, astım hastalığı  hava yollarında herhangi bir mikroorganizma olmadan iltihaplanması ve daralması sonucunda ortaya çıkıyor. Bu yazıda astım hastaları nelere dikkat etmeli ondan bahsedeceğiz.

Malesef ülkemizde de görülen en yaygın hastalıklar arasında yer alıyor astım. İlginç bir şekilde bu hastalık en çok erkek çocuklar ve yetişkin kadınlarda görülüyor. Astım akciğer hava yollarının yani bronşların kronik iltihabı durumudur, çoğu zaman KOAH ile karıştırılabiliyor hatta. Astım şikayetleri  özellikle mevsimsel değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Astım kronik bir hastalık olduğu için düzenli ilaç kullanımı ve doktor kontrolü önem taşımaktadır.

sigara, cigarette

Gelelim astımın nedenlerine, sigara kullanımı, ev tozu, akar, polen, hayvan tüyleri, kimyasal maddeler, genetik yatkınlık ve hava kirliliğidir.

Öksürük, göğüste sıkışma ve baskı hissi, nefes darlığı, soluk alıp verirken hırıltı, hışıltı ve ıslık sesi benzeri sesler astımın belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu belirtiler tekrar ediyorsa, kendiliğinden ya da astım spreyleri ile düzeliyorsa ve özellikle uykudan uyandıracak şekilde görülüyorsa akla astım hastalığı ihtimali gelmelidir.

Alerjik astım hastaları nelere dikkat etmelidir?

Alerjik astım hastaları polenlerin yoğun olduğu ilkbahar ve son baharda mümkün olduğunca dışarıda uzun süre geçirmemelidir. Dışarı çıkılmak zorunda ise de maske kullanılmalıdır. Ev tozu akarına alerjisi olan bir hasta bu alerjenden kaçınmalı ve hayat boyu buna özen göstermelidir. Hayvan tüylerine alerjisi olan bir astım hastası yine bu alerjene maruz kalmamak adına dikkatli olmalıdır. Sigara içen bir kişi sigarayı bırakmalıdır. Astım atağına neden olabilecek güçlü ve ağır kokulardan uzak durmaya gayret edilmelidir. Astım hastaları ilaçlarını düzenli olarak kullanmalı ve doktor kontrollerini aksatmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz