Herkesin derdi bahar alerjisi

0

Baharın gelişi, saman nezlesi olarak bilinen alerjik riniti tetikliyor. Dünyada en sık rastlanan alerjik hastalıklardan biri olan bahar nezlesi, kontrol edilemediğinde astıma neden olabiliyor.

Bahar nezlesinin alerjenlere bağlı mevsimsel gelişen kronik inflamasyon olup çocuklardaki en sık 5.kronik hastalıktır diyen İstanbul Rumeli Üniversitesi Dr.Öğr.Üyesi Fuat Bulut ‘’Daha çok polen alerjisinin neden olduğu mevsimsel alerjik rinitte şikayetler ilkbahar ve sonbahar aylarında ortaya çıkmaktadır.

Bahar nezlesi, kontrol edilemediğinde astıma neden olabiliyor’’ dedi. Bulut, mevsimsel alerjik rinit gelişimi için risk faktörlerini ise şöyle sıraladı‘’ Ailede alerji ve/veya astım öyküsü, anne sütü almamış olmak, pozitif alerjik deri testinin olması, hayvan ve toz akarları gibi kapalı mekan alerjenlerine maruz kalma, sigara içimi, emzirme döneminde belirgin kilo kaybı, belirgin hayvansal yağ tüketimi, sanayileşmenin artması.’’

 

İLK BELİRTİ ÇOCUKLUKTA GÖRÜLÜYOR

 

Mevsimsel alerjik rinitte ilk belirtiler genellikle çocukluk ve genç erişkin çağda ortaya çıkar diyen Fuat Bulut sözlerine şöyle devam etti:’’Alerjenler burun yoluyla girdikten sonra 15-30 dakika sonra alerjik reaksiyon başlar. Daha sonra bunlara yönelik bazı kimyasal maddeleri vücut salgılar. Sonrasında ise burun mukozasında şişme, iltihap, aşırı mukus üretimi ve burun tıkanıklığı ortaya çıkar.

BU BELİRTİLERE DİKKAT EDİN

 

Dr.Öğr.Üyesi Fuat Bulut mevsimsel alerjik rinit ortaya çıktığında görülen belirtiler hakkında ise şunları söyledi; burun ve boğazda kaşıntı ve yanma, burun kanaması (çocuklarda sık), burun akıntısı, sık hapşırık, gözlerde sulanma, burun tıkanıklığı, kulak tıkanıklığı, baş ağrısı, halsizlik, göz altlarında şişlik, öksürüktür.

 

GRİP

ALERJEN ETKENİN BULUNDUĞU ORTAMDAN UZAK DURUN, GEREKİRSE MASKE TAKIN

 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Dr.Öğr.Üyesi Fuat Bulut bahar alerjisinden korunmanın püf noktalarını şöyle açıkladı:’ ’Tedavide amaç etkenin bulunduğu ortamlardan uzak durulmalıdır. Bununla birlikte kullanılan tedavi tolere edilebilen ve ciddi yan etkisi olmayan bir tedavi olmalıdır. Alerjen etkenin bulunduğu ortamlardan uzak durulmalı, ancak böyle bir ortamda bulunmak gerekiyorsa maske takılmalıdır. Polenlerin olduğu mevsimlerde pencereler kapalı tutulmalıdır. Odanın hava temizliği ve nemi önemlidir. Klimanın filtresi düzenli olarak temizlenmelidir. Sigaradan uzak durulmalıdır.’’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz