Köpek Maması Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
köpek

Köpek maması satın almadan önce birçok kritere dikkat edilmelidir. Sadık dostlarımızın sağlıklı beslenmesi ve gün içinde ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alması için kaliteli köpek maması çeşitlerini tercih etmeniz gerekir. Buna ek olarak köpeğinizin kısır olup olmamasına, yaşına ve cinsine göre de hareket etmelisiniz. Bu kriterlere göre dostunuzun beslenme ihtiyaçları değişebilir.

Köpek Maması İçeriğinde Neler Olmalı?

Yetişkin ve yavru köpek mamaları arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Örneğin, yavru köpekler yetişkinlere göre daha hareketlidir ve haliyle mamalardaki besin değeri yüksek olmalıdır. Yetişkin köpeklerde de gerekli olan enerji sağlanmadığında kilo alımı söz konusu olabilir. Haliyle yetişkin köpeklere hiçbir şekilde yavru köpek maması verilmemelidir. 12. aya kadar yavru köpekler gelişimine devam ettiği için sindirimi kolay mamalar satın alınmalıdır.

köpek maması

Mamanın et oranı, dikkat edilmesi gerekenler arasında en önemlisidir. Minimum %30 oranında olması gereken et oranı dışında mamanın tahılsız olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü tahıl içerikli mamalarda yüksek oranlı pirinç ham maddesi ve mısır bulunabilir. Bu içeriklerin tüketilmesi şeker hastalığı ve obeziteye neden olur. O halde kaliteli köpek maması tercihi yaparken içerik konusuna ekstra özen gösterilmeli ve tahıl yerine sebze – meyve takviyeli mamaları satın almalısınız.

İçerik konusunda mama paketinde yer alan ‘hayvansal ürünler’ ibaresine dikkat edilmelidir. Genelde kümes hayvanlarının kemik ve gagalarının da karıştırılarak hazırlandığı bu mamalar, köpekler için son derece sağlıksızdır. Bunun yerine iyot, bakır, fosfor, kalsiyum ve demir içerikli mamalar tercih edilmelidir. Son olarak glutensiz ve GDO’suz olan köpek mamalarını seçerek sevimli ve sadık dostlarımızın sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Yüksek Enerjili Köpek Mamaları Faydalı mı?

Yüksek enerjili köpek maması, tüm ırklarda 12 aya kadar yararlıdır. Ayrıca gebelik ve emzirme döneminde olan köpeklerin yanı sıra çok aktif olarak köpeklerin yüksek enerjiye sahip olması gerekir. Ayrıca günümüzde av köpekleri olarak tercih edilen şirin dostlarımız için de bu mamaların tavsiye edildiği unutulmamalıdır.

yavru köpek

Yavru Köpek Maması Seçimi Nasıl Olmalı?

Yavru köpek maması, 12 aya kadar olan tüm köpek ırkları için üretilen mamalardandır. İçeriğinde bol protein bulunan bu mamaların kuzu ve balık etli olarak üretildiği bilinir. Yavru köpeklerin gelişimini tamamlaması adına mutlaka yavru köpek maması satın alınmalıdır. Ayrıca gebe ve emziren köpekler için de mamanın içeriğine bakılarak bu mamalar tercih edilebilir.

 

Köpek maması seçiminde önemli olan noktaları özetleyecek olursak;

  • Seçeceğiniz köpek mamasının et oranının yüksek olması gerekmektedir.

  • İçeriğinde tahıl olmaması veya düşük tahıllı olması gerekmektedir. Tahıl yerine meyve veya sebze ilaveli mamalar tercih edilebilir.

  • Mutlaka bakır, iyot, fosfor, demir gibi yararlı içeriklerin yer alması gerekmektedir.

  • Et oranı yüksek olacağı için doğal olarak protein oranının da yüksek olması gerekmektedir.

  • Vitamin desteği olarak A, B1 ve D vitamini içeriğinde ideal oranda yer alan mamaların tercih edilmesi gerekmektedir.

  • ‘Kümes hayvanları’, ‘Türev içerik’ gibi ifadelerin geçtiği mamaların tercih edilmemesi gerekmektedir. Bu tarz mamalarda genel olarak öğütülmüş içerik olduğundan köpekler için sağlıklı değildir.

  • Renklendirici, GDO, Gluten ve tatlandırıcı içermeyen köpek maması çeşitleri tercih edilmelidir.

En kaliteli köpek maması seçimleriniz için artık www.petlebi.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Bu platformda köpek dostlarınızın ırkına, yaşına ve diğer faktörlere göre mama seçimi yaparken köpek bakımı için ihtiyacınız olan tüm ekipmanlara da geniş ürün yelpazesi sayesinde ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz