Bel kireçlenmesi nedir belirtileri nelerdir

uyuyan kadın, uyku problemleri, sağlıklı uyku, uyku, yatak

Birçok kişi, en küçük bir harekette bile belinin acıdığını, ağrıdığını, şiştiğini ve hatta belinden sesler geldiğini söyler. Bazı insanlar bunu abartılı bulsa da bel kireçlenmesi şikayeti yaşayan kişiler için bu semptomlar günlük yaşamın bir parçası gibidir. Ancak bu durum zamanla kişinin yaşamını büyük oranda etkileyerek günlük hareketleri dahi yapamaz hale getirebilir.

Genetik faktör büyük etken

Eklemlerin fazlasıyla aşınması ve yıpranmasıyla yapılarının bozulması ve deforme olmasıyla ortaya çıkan sağlık problemine kireçlenme denir. Eklemlerde en sık görülen kronik rahatsızlıkların başında gelen bel kireçlenmesi, genel olarak genetik sebeplerle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra,  ağır yük taşımak gibi fiziksel hareketlerde bulunan insanlarda da çok sık rastlanılmaktadır.

Kireçlenmenin belirtileri rahatsızlığın şiddetine göre farklılık göstermektedir. Ancak en sık rastlanılan şikayetler ağrı ve sertliktir. Özellikle de uzun süreli hareketlerden sonra eklemlerde şişlik görülebilir. Bel kireçlenmesine en sık görülen belirtiler;

 1. Hareket ettikçe azalan eklem sertliği,

 2. Hareketlerde kısıtlılık,

 3. Bir eklemin bükülmesi halinde gelen çıtırtı sesi,

 4. Hareket sonrasında fazlalaşan ağrı,

 5. Eklem etrafında hafif derecede şişlik,

 6. Parmaklarda şişme, hassasiyet, kızarıklık,

 7. Ayak bileklerinde şişlik ve ağrı,

 8. Ayak parmaklarında şişlik,

 9. Kasık ve uyluk bölgesinde şişlik,

 10. Dizlerin hareket etmesiyle gelen gıcırdama sesi.

 

Bel kireçlenmesini ortaya çıkaran birçok faktör olmakla birlikte bazı risk faktörleri hastalık üzerinde belirleyici bir rol üstlenir. Bu etkenleri şu şekilde özetlemek mümkündür;

 • İlerleyen yaş,

 • Kadın olmak,

 • Obezite,

 • Eklemlerin aşırı kullanımı,

 • Daha önce yaşanan eklem yaralanmaları,

 • Eklemlerde tekrarlayıcı zorlamalara neden olan meslekler,

 • Genetik yatkınlık,

 • Doğuştan eklem hastalığı olan kişiler,

 • Zayıf uyluk kasları.

 

Bel kireçlenmesi nasıl teşhis edilir?

Bel kireçlenmesinin teşhis edilebilmesi için öncelikle branş hekimi tarafından yapılacak fiziki muayene yapılması gerekmektedir. Kesin tanı içinse radyolojik görüntüleme tercih edilebilir. Bu kapsamda düz tomografi veya MR’ın yanı sıra kan tahlili ve eklem sıvısı analizi de yapılabilir. Bazı hastalara kesin teşhis için EMG’de yapılabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz