Mozac çikolata Boludan gelen lezzet

0
çikolata

Dilerseniz önce sizinle tarihe bir yolculuk yaparak çikolatanın tarihine gidelim. Çikolatanın ana maddesinin  kakao çekirdekleri olduğunu, kakao ağacından elde edildiğini hepimiz biliyoruz. Peki bunu , bugünkü Guyana sınırında Güney Amerika’nın eski yerlileri olan Mayalar’ın  keşfettiğini de biliyor muydunuz? Aztekler de kakao, kralların vazgeçemediği günlük sıcak içeceklerden biriymiş.

Avrupa’nın kakao ile tanışması ise  Kristof Kolomb sayesinde olmuştur. 1502 yılında yerlilerin kakaoyu içecek olarak kullandıklarını görünce, 1509 yılında ünlü İspanyol kaşif Hernando Cortes, bu ürünün önemini fark edip İspanya’ya götürmüş. Kakao böylece İspanya’da da kullanılmaya başlamış.

Bu büyülü lezzeti, çikolatayı ise  David Chaillou icat etmiş. Çok da iyi yapmış ki; biz bu harika lezzet ile tanışabildik.

Mozac Çikolata

Şimdi sizlere Bolu’da el yapımı çikolatalar üreten Mozac Çikolata markasından ve ürünlerinden bahsedeceğim. Bolu’nun Kıbrıscık ilçesi, yerel halk dilinde “MOZAC” yani kozalak demektir. Markanın adı  Bolu nun doğasından ve doğallığından geliyor anlayacağınız.

Dikkat bu yazı şiddetli iştah yapabilir:) Sonra uyarmadı demeyin!

Hammadde olarak Belçika Çikolatası kullanıyor firma çikolataları üretirken. Bolu da 4 farklı çikolata bulunmaktadır.  Ürün reçetelerini kendileri geliştirerek harika tatlar ortaya çıkarmışlar. Ürünlerde 100% Belçika çikolatası kullanıyorlar. Diğer bir çok firmanın yaptığı gibi,  yerli çikolata karıştırılmadan üretiliyor tüm çikolata çeşitler.

Ürünlerinde Glikoz, Sorbitol, Dekstroz vb. şeker türevleri yoktur. Bu nedenle raf ömürleri kısadır.

çikolata

 Katkısız çikolatanın özellikleri

100% Belçika Çikolatasının en belirgin özelliği insan vücut ısısı ile temas ettiğinde erimeye başlamasıdır. Bu nedenle çikolatayı iki parmağınızla elinizde aldığınızda çok kısa bir süre içerisinde parmak izinizin çikolata üzerine çıkması gerekir.

Bir diğer özelliği hava sıcaklığına paralel olarak sert olmasıdır. 18-20 derece arası sıcaklıkta kırıldığınızda veya ısırdığınızda kırılma sesini duyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra kaliteli bir çikolatanın iyi temperlenmiş olması gerekir. Bunu çikolata üzerindeki parlaklıktan anlayabilirsiniz. MOZAC ürünlerinde bu parlaklığı görebilirsiniz. Temperleme çikolatanın önce ısıtılması, eritilmesi sonrasında ısısının tekrar belli bir oranda düşürülmesi işlemine denir. Bu işlemde asıl amaç, çikolata içersindeki Beta Kristallerinin yakalanmasıdır. Çikolataya parlaklığını ve gerekli sertliği veren bu kristallerdir. Aşağıdaki linkten bağlanabilirseniz, yapım aşamalarını görebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=7IpAetiUWjE

İş görüşmelerinizde, özel ziyaretlerinizde ya da doğum günü, kutlama zamanlarında o güne kattığınız lezzetle hatırlanmak için %100 doğal,Belçika çikolatalarından hazırlanmış el yapımı özel çikolata kutularından birini seçebilirsiniz.

mozac çikolata kutusu

Sizler için aşağıya bir kaç hediye önerisi bırakıyorum daha detaylı bilgi almak isterseniz burayı tıklayarak Mozac çikolata alışveriş sayfasına gidebilirsiniz.

 

MOZAC Dolgulu Çikolata

Bu aşağıda fotoğrafı olan paket sadece 79,80 TL Üstelik de doğal ve el yapımı

320 GR Dolgulu Çikolata
Bitter Desenli Bitter Dolgulu Sütlü Çikolata
Beyaz Desenli Bitter Dolgulu Sütlü Çikolata
Sütlü Çik. Desenli Sütlü Çik. Dolgulu Bitter Çik.
Beyaz Desenli Sütlü Çik. Dolgulu Bitter Çik.
Sütlü Bitter Desenli Kahve Dolgulu Beyaz Çikolata

dolgulu çikolata

MOZAC Truflles

220 GR Truff Kutusu sadece 79,80 tl sevdiklerinizi mutlu etmek için bundan daha güzel bir hediye düşünemiyorum doğrusu.
Frambuaz Dolgulu Truffles
Fındıklı Truffles
Antep Fıstıklı Truffles
Kakaolu Truffles

truff çikolata

Sevdiklerinize yeni yılda bir kutu Mozac çikolata göndermeye ne dersiniz? Hem damak çatlatan bu lezzet ile sevdiklerinizin yüzünde tebessüm yaratmak istemez misiniz?

Haydi MOZAC ÇİKOLATA‘YI tıklayın siparişinizi verin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz