Kedi Maması Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

cat

Minik dostlarımızın sağlıkla oynayabilmeleri, evin içerisinde veya dışarıda rahatça hareket edebilmeleri, gerekli enerjiyi kendilerinde depolayabilmeleri için sağlıklı ve kaliteli bir beslenme düzenine ihtiyaçları var. Kedi maması seçimini yaparken kedinizi iyi tanıyıp ona göre tercih yapmanız çok önemli.

Kedi maması seçiminde hem kedinizde hem de markalarda dikkat etmeniz gerekenler;

cat

Kedinizin Cinsi

Piyasada yer alan kedi mamaları belirli kategorilerde satışa sunulabiliyor. Özel ırklar için üretilmiş, özel ırk kedi maması çeşitleri; İran Kedisi, British Shorthair, Siyam Kedisi, Sfenks Kedisi vb. ırklara özel mamalar üretilmektedir. Uzun tüylü kediler bolca tüy yutacağından, sindirim sisteminde bir problem oluşmaması için kedi maması seçiminde tüy kontrolü sağlayan mamaları tercih edebilirsiniz.

Kısırlaştırılmış Kediler

Patili dostunuz kısırlaştırıldıysa, kedi maması seçiminde kısırlaştırılmış kedi maması kullanımı oldukça önemli olacaktır. Kısırlaştırılmış kedi mamalarında Gluten yer almaz ve antioksidanlarla güçlendirilmişlerdir. Ayrıca bu mamaların içerisinde balık yağı bulunur. Bu mamaları kullanırsanız kedinizde aşırı kilo alımını önleyebilir, idrar yollarının tıkanmasını engelleyebilirsiniz.

cat

Kilo Kontrolü

Kedinizin kilosuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer çok kilolu bir kediniz varsa veterinerinize danışıp ona uygun diyet bir kedi maması almanız gerekmektedir. Eğer kedinizin yeme problemleri varsa ve çok zayıf kaldıysa daha çok besin değerleri yüksek mamaları tercih edebilirsiniz.

Kedinizin Yaşı

Kedi maması seçiminde diğer önemli bir faktörü ise kedinizin yaşı. Yavru kediniz ile yetişkin kedinizin ihtiyacı olan günlük besin değerleri farklılık gösterdiği için mama seçiminde buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Örnek olarak yavru kedilerin kalorili mama ihtiyacı yetişkin kedilere göre daha fazladır.

İdeal Protein Oranı

Kediler için besin olarak protein almak oldukça önemlidir. Bu yüzden kedi mamasında yer alan protein oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kuru mamalar için genellikle %30-%40 arasında yer alan protein oranları idealdir.

Kedi maması seçiminde kalitesiz mamalardan mutlaka uzak durun. Taurin gibi besleyici maddelerin miktarı bu tarz mamalarda az olur. Kedinizin sağlıkla büyüyebilmesi için Taurin miktarının yüksek olması gerekmektedir. Ayrıca kalitesiz mamalarda kullanılan kimyasallar ve yağ asitleri kedinize büyük zararlar verebilir.

Bilinen markalar ve büyük sitelerden yapılan alışverişler sizlere çok daha kaliteli ve güvenli mamaların ulaşmasını sağlayacaktır. Kedileriniz için özellikle tavuklu, etli, balıklı mamalar yedirmeniz onları besleyecektir. Kedinizi mutlu etmek için onun sevdiği mamalardan alıp, ödül maması vermeyi de unutmamanız lazım. Eğer kediniz su içme konusunda isteksiz ve vücudunun ihtiyaç duyduğu suyu alamıyorsa, yaş mama kullanımı ile su dengesini koruyabilirsiniz. Kediler yaş mamalara bayılırlar ve yaş mamalar içeriklerindeki su miktarı ile patili dostlarımızın su ihtiyaçlarını giderirler.

Aldığınız kedi mamasının içerisinde sinir sistemi için faydalı olan magnezyum, kemik ve kalsiyumun dengesi için gelişim sağlayan D vitamini, bağışıklık için gerekli olan fosforun bulunmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Eğer aldığınız kedi maması bu ihtiyaçların hepsini karşılamıyorsa ek olarak tablet ve macun olarak ek sağlık besinlerine kedinizi alıştırabilirsiniz. Ayrıca Somon Yağı gibi ürünlerle de kedinizin gelişimini ve sağlığını destekleyebilirsiniz.

Kedi maması seçiminde kedilerin yaş sınıflandırmalarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kedilerdeki yaş sınıflandırması insanlara göre farklıdır. 0–12 yaş arası kediler yavru, 1–7 yaş arası kediler yetişkin, 7 yaş ve üzeri kediler ise yaşlı olarak kategorilendirilir. Bu kategori doğrultusunda kedi maması alırken seçiminizi yapabilirsiniz.

Doğru beslenen kedi, enerjisini koruyacak ve gelişimini daha sağlıklı devam ettirecektir. Bunun için en kaliteli mamalara, destek besinlerine pratik yoldan ulaşmanız önemli. Tüm kaliteli mamalara ulaşım sağlamak, patili dostunuzun her ihtiyacını karşılamak için https://www.petlebi.com/ ‘a göz atabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz