Kimler Liposuction Yaptırabilir? Liposuction Nedir?

bacak

Liposuction, vücuttaki yağ hücrelerinin emilerek alınması işlemidir. Vücuttaki yağ hücrelerini alma işlemi gerçekleştirilirken vücutta herhangi bir iz bırakmamaktadır. Elektrikli vakumlu alet ile deride ufak delikler açılarak işlem gerçekleştirilir.

Liposuction Teknikleri

  • Ultrasonic Liposuction
  • Islak Teknik
  • Lazer Liposuction

Ultrasonic Liposuction: Liposuction ameliyatı uygulanacak bölge, bir borucuk yardımı ile ultrasonik titreşimler yayarak o bölgedeki yağlar yumuşatılır. Yumuşatılan bu yağların alınması daha kolay olmaktadır. Bu uygulamadan sonra liposuction uygulaması yapılır.

Islak Teknik: Liposuction ameliyatı uygulanmadan önce, yağlar içerisine sıvı verilerek uygulanan yöntemdir. Bu teknik oldukça yaygın kullanılan bir tekniktir. Sıvı içerisinde kanama ve ağrı olmasını önleyen lokal anestetik ilaçlar yer almaktadır.

Lazer Liposuction: Ameliyat yapılacak bölgeye lazer ışınları uygulanarak bölgede bulunan yağ hücrelerinin katı halden sıvı hale geçmesi sağlanır. Bu lazer işleminden sonra liposuction uygulanır.

Liposuction Ameliyat Süreci

Liposuction ameliyatı lokal yada genel anestezi ile yapılabilmektedir. Lazer liposuction yapılacak olan kişilere genel anestezi uygulanacak olup, 1 gece hastanede yatış yapmaktadır. Diğer yöntemlerde lokal anestezi uygulandığı için yatış yapmasına gerek kalmamaktadır.

spor

Daha sonrasında birkaç gün ağrı olabilmektedir. Ağrı kesiciler alınarak bu şikayetler önlenmektedir. Genel olarak 1 hafta sonra dikişler alınır ve 3 hafta süre ile liposuction korse kullanmak gerekmektedir. Ameliyattan 2 hafta sonra yürüyüşlere başlanabilmektedir. Fakat ağır sporlar yapmaya başlamak için 6 hafta beklenmelidir.

Liposuction İçin Uygun Bölgeler

Liposuction için erkeklerde bel çevresi ve karın bölgesi en uygun yerlerdir. Günümüzde erkeklerin liposuction operasyonları gittikçe artmaktadır. Erkeklerde, özellikle göbek kısmında oluşan yağlar liposuction ameliyatı ile alınır. Bunu genellikle kilolu insanlar ve spor yapıp da beslenmesine dikkat etmeyen insanlar tercih etmektedir.

Kadınlar ise, daha çok basen bölgesi, kalça, bel, bacakların iç ve dış kısımları, kol altı ile boyun altı (gıdı) bölgeleri liposuction yapılmaktadır.

bacak

Oluşabilecek Komplikasyonlar

  • Kanama ve enfeksiyon oluşur.
  • Morarma görülebilir.
  • Kızarıklık, şişlik ve ateş görülebilir.

Kızarıklık, şişlik ve ateş ameliyatın beşinci günü görülmektedir. Bununla birlikte enfeksiyonda gelişebilmektedir. Bu durumda enfeksiyonlar temizlenerek antibiyotik tedavisi uygulanır. Cilt kaybı, nadir görülebilecek komplikasyonlar arasında yer alır.

Bu durum daha çok aynı bölgeye birden fazla liposuction uygulaması yapıldı zaman görülebilmektedir. Sigara içen kişilerin bu durumda sigaradan uzak durmaları önerilmektedir. Liposuction ameliyatlarından sonra 2 haftalık süreç oldukça önemli bir süreçtir.

Bu süreçte dikkat etmekte fayda vardır. 3 hafta süre ile kullanılan korsenin çıkarılması sonucu cildinizde morarma ve sarkma görülebilir. Bu durum bir hafta içinde geçmektedir.

Liposuction Zararları

Vücuttan gereken miktarlarda yağ alım işlemi gerçekleştirilmelidir. Uygun şartlarda doğru bir şekilde yapılan liposuction ameliyatının zararı yoktur. Bu ameliyattan sonra sağlıklı beslenmek şarttır. Kişi sağlıklı beslenmediği takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşması muhtemeldir.

Liposuction fiyatları  veya daha detaylı bilgi için linke tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz