Ev yoğurdu nasıl yapılır

0
yoğurt

Biz Türkler hemen hemen her yemekte mutlaka yoğurt tüketiriz. Yoğurdun içinde bulunan canlı bakterilerin yani vücudumuza fayda sağlayan probiyotiklerin olması yoğurda yurt dışında da ilgiyi artırdı.

Türk mutfağının vazgeçilmez parçası olan yoğurt her yaştan insanın sevdiği ve besleyici olan bir yiyecek. Özellikle son 10 yılda ince bağırsakta yerleşen ve mikrobiyom ismi verilen zengin bakteri içeriğinin adeta bir beyin gibi sağlığımızı kontrol edici etkileri çok sayıda araştırmada gösterilmiştir. Bu nedenle doğal probiyotik olan yoğurdu sofralarımızdan eksik etmememizi uzmanlarda onaylıyorlar.

 

Peki evde yoğurt nasıl yapılır? Yoğurt nasıl mayalanır işte size yoğurt yapmanız için tarifim.

2 litre süt

1 çorba kaşığı doğal yoğurt ( marketten alınan değil ev yoğurdu olmalı)

1 adet derin tencere

yapılışı:

sütü ocağa koyun , altını açın. süt kaynadıktan sonra ılımaya bırakın. Yoğurdu mayalamak için en doğru zaman sütün ne çok sıcak ne de çok soğuk olduğu zamandır. Bunu test etmek için elinizin küçük parmağını kullanabilirsiniz. Parmağınızı süte batırın elinizi sütün içinde tutabiliyorsanız ve süt çok soğuk değilse mayalama işlemi yapabilirsiniz. Elinizi 8 saniyeden fazla tutamıyorsanız ve sıcaksa biraz daha beklemeniz gerekecektir.

Mayalamak için yoğurdu iyice ezin ve bir kasenin içine koyun, sütten 1 kepçe kadar alıp kaseye koyun. iyice karıştırın. Sonra kasedeki sütü süt tenceresine boşaltın. Boşaltırken bir elinizle de sütü karıştırın ki; maya iyice dağılsın.

Sonrasında tencerenin ağzını kapatın ve üzerini bir battaniye ya da kalın bir örtü ile örtün altına da kalın bir örtü serin. Buradaki amaç yoğurdun mayalanması için sıcak ortamı korumaktır. 5-6 saat sonra üzerini açın ve buzdolabına koyun. Eğer yoğurdunuz sulu ise( bazen sütün kalitesi ile alakalı olarak sert bir yoğurt elde edemeyebilirsiniz) kapağını açın ve buzdolabında kapağı açık olarak 4 saat bekletin.

Afiyet olsun!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz