Ispanak nasıl yıkanır?

sebze

 

Son zamanlarda ıspanaktan zehirlenme olayları çok sık karşımıza çıkıyor. Bu nedenle ıspanak nasıl yıkanır, nasıl temizlenir bununla ilgili sizleri bilgilendirmek istedim. Ispanak temizliği, uygun ortamlarda bekletilmesi, temiz ve hijyenik pişirilmesi gibi bir çok bilgiyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Ispanak gibi bir çok yeşil yapraklı sebzeler, kalsiyum, folik asit, demir, k vitamini açısından oldukça zengindir. İçinde  c vitamini ve lifler  vardır. Yeşil yapraklı bitkilerde ve ıspanakta bulunan kalsiyum kemiklerin güçlenmesine, c vitaminleri de kolon kanseri ve diğer bir çok kanser türüne karşı çok faydalıdır.

Besin zehirlenmesine sebep olan etkenler

Doğal nitrojen kaynaklarının yanı sıra bu sebzeleri, pişirme ve saklama yöntemleri çok önemlidir.

Ispanak pişirilir ve o gün tüketilirse çok iyi olur. Fakat pişirdikten sonra bekletilirse de, zararlı hale gelebilir.

Ispanak ya da yeşil yapraklı sebzelerin içindeki tanımadığınız bilmediğiniz yabancı yeşillikler varsa bunları atmak gerekir.

Satın alınan yeşil yapraklı sebzeler ve ıspanakları sirke ya da karbonatla iyice temizlemeden pişirmemek gerekir.

Sebze ve meyvelerin doğada zarar görmemesi için zararlı böcek ve canlılardan korumak için kullanılan pestisitlerin; yararı olduğu gibi insan ve hayvanlar için zararları da bulunur.

Pestisit; kimyasal bir madde, virüs veya bakteri gibi herhangi bir araç olabilir. Yapılan çalışmalara bakıldığında halk arasında bitkisel gıdaları yıkarken mikroplar ölsün diye kullanılan sirke, pestisitlerin etkisini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle; sirke yerine karbonat kullanarak önce pestisitlerden kurtulup, sonra isterseniz sirkeli suyla yıkayabilirsiniz. Ama sakın ikisini aynı anda kullanmayın.

Önce karbonatlı suda temizleyin sonra da sirkeli suda bekletip iyice durulayın.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here