Bebek bakımı nasıl yapılır?

Yeni doğum yapmış, ya da bebeğinin doğmasına aylar olan annelerin en sık sorduğu sorudur bu. Peki bebek bakımı nasıl yapılır? Alt değiştirme, pişik sorunları hepsi bu yazının içinde.

Yeni doğan bebekler için kullanılacak bez, kullanılacak ıslak mendil, pişik kremi ve göbek bakımı ve tedavisi çok önemlidir. Bebeğiniz doğdu, bebek kordonu kesildi, hastaneden çıkıp eve geldiniz. İşte telaşınız başladı. Bebeğinizin göbek kısmı nemli olmamalı, kuru kalmalı ve hava ile temas etmelidir. Bakteriler bebeğinize gelmesin diye bezini göbek kısmından aşağıda bağlamalısınız. İdrar ya da kaka ile temas ederse mikrop kapabilir. İlk etapta steril arıtılmış ya da kaynatılıp soğutulmuş su ve pamuk yardımıyla bebeğinizin idrar ve dışkı temizliğini yapabilirsiniz. Kokulu ve alkollü ıslak mendillerden uzak durmalısınız ilk zamanlar. Ütülenmiş havlu ya da bez ile kuruladıktan sonra bezini kapatabilirsiniz. Sonra her iki saatte bir bezini değiştirmelisiniz.

Eskiden bebeklerin altları değiştirilirken bebek pudrası kullanılırdı ama şimdilerde pek tercih edilmiyor. Bebeğinizin cildini kurutacağından siz de tercih etmemelisiniz. Cildi koruyacak pişik kremlerini tercih edebilirsiniz. Bulabilirseniz, doğal zeytinyağı ile de pişikleri tedavi edebilirsiniz. Pişik kremi alırken de boya, paraben sls, sles içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.

Dışarıda iken bez değiştirme esnasında mecburen ıslak mendil kullanmanız gerekirse mutlaka ıslak mendili önce suda durulayın ve o şeklide bebeğinizin alt temizliğini yapın.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here