Küçük çocuklarda ishal

 

Okulların açılmasıyla birlikte, mevsim değişikliklerinin de etkisiyle küçük çocuklarda ishal sıklıkla karşılaşılan problemlerden biri. Özellikle 0-5 yaş arası çocuklar bu dertten muzdarip malesef. Akut ishal özellikle küçük çocuklarda daha sık meydana geliyor.

Öncelikle çocuktaki belirtileri dikkatle incelemek bu aşamada çok önemli. Kusuyorsa, ateşi varsa sık sık tuvalete gidiyorsa hemen bir doktora başvurulmalı. Yumuşak kıvamlı dışkılama, vücutta sıvı kaybına neden olur. Bu da ağız kuruluğu, uyku, el ve ayaklarda soğukluk, solunumun ve nabzın artmasına neden olur.

Çocuğunuz halsiz, yorgunsa, gözleri içine çökmüşse uyumak istiyor ve ağzı kuruyorsa ateşi de varsa hemen bir uzmana başvurmalısınız.

İSHAL OLUNCA BOL SU 

Bu aşamada beslenme de çok önemli. Sıvı kaybı olduğundan, bol bol sıvı alması gerekmektedir. İshal kesici ilaçlar yerine, bağırsak düzenleyici probiyotik içeren destekleyiciler alınmalıdır. Virüs nedeniyle ortaya çıkan ishaller kendiliğinden geçerken, bakteri kaynaklı ishallerde antibiyotikler kullanılır genellikle. İshal geçene kadar mümkün olduğunca bol sıvı alıp yağsız gıdalarla beslenilmelidir. Meyve olarak; muz, şeftali sebze olarak haşlanmış patates faydalı olacaktır. Yağsız olarak hazırlanmış pirinç pilavı ve makarnaların yanı sıra haşlanmış tavuk da fayda sağlayacaktır.

Eğer ishal olan bir bebek ise bebeklerde ishalin tedavisi daha da önemlidir. En başta anne sütü asla kesilmemelidir. Bunun nedeni anne sütü içinde yer alan maddeler ishale neden olan enfeksiyonlara karşı daha dirençlidirler. Anne sütü almıyor mama ile besleniyorsa, sular, biberonlar kaynatılmalı ve çiğ meyve ve sebzeler iyice yıkandıktan sonra verilmelidir bebeğe.  Bebek ishal değilse ishal olan bireylerden oldukça uzak tutmakta da fayda vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here