Cilt Yaşlanmasını Önleyin

su

 

İnsan, doğası gereği doğar, büyür ve yaşlanır. Hayatın döngüsü her zaman bu şekilde olmuştur ve hep de bu şekilde olacaktır. Yaşlanma, insan hayatının doğal bir sürecidir ve dünyaya geldiğimiz andan itibaren başlamaktadır. Yine de, yaşlanma belirtilerinin erken başlaması ya da biraz olsun ertelenmesi kişinin elindedir ve kişisel tercihler ile doğru orantılıdır.

Cilt, vücudun en büyük organıdır ve reklamlarda da söylendiği gibi “En değerli giysimiz”dir. Bu kadar önemli ve değerli bir şey, iyi bakılmayı ve özen gösterilmeyi hak etmiyor mu? Tabi ki hak ediyor! Ciltteki yaşlanma belirtileri ortaya çıkmadan önce, doğru uygulamalar ve doğru alışkanlıklar ile onu korumak daha kolaydır. Bazı sağlıksız yaşam alışkanlıkları, cildin yaşlanma sürecini hızlandırsa da, gerekli önlemler alarak her zaman taze, canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olabilirsiniz.

Güneş Işınlarından Korunun

Güneş, D vitaminin en iyi kaynağı olmasının yanında, insanoğlu için önemli bir yaşam kaynağıdır. Yaz aylarında, teninizin kavuştuğu o muhteşem bronzluğa hayran olsanız da, aslında bu cildinize yapabileceğiniz büyük kötülüklerden biridir. Özellikle de güneş koruması olmadığı durumlarda; güneş lekeleri, ciltte yaşlanma, kuruluk, cilt lekeleri ve çil gibi cilt problemleri ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, güneşe maruz kalma oranları arttıkça, cilt kanseri riski de artış göstermektedir.

Bronz bir ten, pembe yanaklar her zaman cezbedici olsa da, cildin daha hızlı yaşlanmasına neden olduğu da unutulmamalıdır. Yaz aylarında iseniz, güneşin en tepede olduğu 11:00 ile 15:00 saatleri arasında ondan uzak durmalı ve eğer dışarı çıkmanız gerekiyorsa da, mutlaka yüksek koruma faktörü olan bir güneş koruyucu kullanmalısınız.

Güneş Kremini Gün İçerisinde Tekrarlamak Önemli

Güneş kremini, her mevsim kullanmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, evden çıkarken sürdüğünüz koruyucu birkaç saat sonra tekrarlamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Özellikle de, daha fazla terlediğimiz ya da denize, havuza girdiğimiz yaz aylarında 2-3 saatte bir güneş koruyucu sürmeniz gerekebilir.

Su İçmeyi Unutmayın

Işıldayan, parlak, genç ve sağlıklı bir cildin anahtarı, yeterli su tüketimidir. Bu, cildin içerden nemlenmesini sağlayacaktır ve yeterli su tüketimi, hiçbir nemlendiricinin sağlayamayacağı bir etki sağlamaktadır. Yeterli su tüketmeyen kişilerde, cilt lekeleri ve diğer cilt problemleri daha fazla olur. Gün içerisinde en az 8-10 bardak su içerek, cilt sağlığı ve güzelliğiniz için çok önemli bir adımı gerçekleştirmiş olacaksınız.

Dışarıdan Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Cildinize, su ile içeriden nemlendirme sağlarken, cilt tipinize uygun bir nemlendirici ile onu dışarıdan beslemek ve nemlendirmek de önemlidir. Cilt tipiniz ne olursa olsun, mutlaka bir nemlendirici kullanmalısınız. Yeterli nemlenmeyen cilt, daha hassas olur ve daha kolay kurur. Yağlı ciltlerin de nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Nemlendirici kullanmak, cilt hasarı oluşumunu önlemek için de önemli bir adımdır.

Cilt Temiz Tutulmalı

Cildi kir ve yağdan arındırmak, cilt temizliğinin ve sağlığının en önemli adımıdır ve yeterli temizlenmeyen cilt, daha kolay yaşlanacaktır. Cilt temizlenmediği zaman gözenekler tıkanır ve cildin hava alması zorlaşır. Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmak, sabah akşam cildi düzenli olarak temizlemek, hem ölü deri oluşumunu azaltır, hem de gözeneklerin kir ve toz ile dolmasını engeller. Bu nedenle, sabah rutininde yalnızca su ile cildinizi yıkamayı tercih etseniz de, her akşam cildinizi mutlaka bir temizleyici ile birlikte yıkamalısınız.

Kaynak:

marmarahair.com

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here