Hamilelik ve Folik Asit

0
gebelik

 

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği  İkinci Başkanı Prof.Dr. Cansun Demir,  gebelik döneminde multivitamin ve mineral kullanımının önemi, yeni nesil bir folik asit olan metafolinin önemini anlatırken,gebeliğin ilk 3 ayında folat düşüklüğünün bebek gelişimini olumsuz etkileyebildiğini belirtti.

Gebeliğin ilk 3 ayında kandaki folik asit durumunun önemini açıklayan Demir, “Bebeğin gelişiminde beyin ve omuriliğin meydana gelmesi, hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşiyor. Bu dönemde kan folat düzeyinde düşüklük varsa DNA ve RNA sentezi kötü etkilenebiliyor. Hücre bölünmesinde sıkıntılar olabiliyor, nöral tüp oluşumu ve kapanması olumsuz etkilenebiliyor. Bu yüzden hastalarımıza mutlaka folik asit desteği veriyoruz.” dedi.

“Metafolin alınmadığında folik asit etkili olmayabilir.”

Folik asitin yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir besin olduğunu belirten Demir, “Folik asidi yeşilliklerle alırım diyorsanız, yıllarca hiç durmadan çok fazla miktarda yeşilliği bir arada yemek lazım. Gebelik döneminde artan ihtiyaçlara göre günlük folik asit gereksinimini sadece beslenmeyle almak pek mümkün olamayabiliyor.Batı ülkeleri tarzı beslenme alışkanlıklarında da oldukça düşük miktarda bulunuyor. Folik asidin var olan sentetik formunun vücutta aktifleştirilmesi gerekiyor. Metafolin kullanıldığı zaman, vücutta folik asiti aktifleştiren enzimlerle herhangi bir genetik polimorfizmden bağımsız bir şekilde kullanma şansı olduğunu belirten Demir, Genetik olarak vücutta folik asidi metabolize eden enzimlerinde polimorfizm olan kişilerde metafolin özellikle fayda sağlar dedi “Yapılan çalışmalarda, folik asit verilmediğinde etki etmemesi gibi bir durum yok, metafolin verildiğinde de benzer etkiyi görebiliyorsunuz” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz