Saç dökülmesi hangi hastalıklardan dolayı gerçekleşir?

0
saç

 

Saç dökülmesinden şikayetçi iseniz aşağıdaki hastalıklara mutlaka dikkat etmelisiniz.

Saç dökülmesi; aslında bir çok hastalığın habercisidir.Örneğin; tiroit bezi , böbrek üstü bezi  ve romatizmal hastalıklar. Hatta; kalp rahatsızlıkları, insülin direnci, hormonal rahatsızlıklar da buna dahil. Saç dökülmesi, diyabet ve anemi gibi birçok hastalığın semptomu olarak ortaya çıkabilir.

Uzmanlar diyor ki;

-Saçlarda güçsüzleşme ve seyrelme varsa, sadece saç analizi yaptırıp ilaç tedavisine başlamak doğru olmayacaktır.

saç dökülmesi, uzun saçlar

Bir hastaneye giderek, doktorunuzun yönlendirmesi doğrultusunda kan tahlili yaptırmanız gerekiyor.” diyor ve  uzmana başvurmanın önemine vurgu yapıyor.

 

Doğuştan var olan ya da sonradan oluşmuş birçok psikolojik rahatsızlık da saç dökülmesine neden oluyor. Psikolojik rahatsızlıklar saç dökülmesi, aşırı kilo kaybı ve kilo artışı gibi fiziksel belirtilerle kendilerini gösterebiliyor. Aynı zamanda günümüzün tempolu iş ve aile hayatından kaynaklı stres, bu psikolojik rahatsızlıkların yanı sıra birçok hastalığı da tetikliyor.

saç kurutma makinası, saç dökülmesi, saç sorunları

Sağlıksız saç kökleri vitamin ve demir eksikliğinin başlıca sonuçları arasında yer alıyor. Özellikle D vitamini ve A vitamininin eksik olması büyük sorun.  Demir, çinko, biotin ve B12 eksikliği saç köklerinin ihtiyacı olan protein ve keratinle beslenememesine neden oluyor. Bu da saç köklerinin güçsüzleşip dökülmesine neden olabiliyor. Beslenme düzeninizde yapacağınız değişiklikler ile birlikte bu sorunu çözebilirsiniz.
Doktorunuzun ihtiyacınız doğrultusunda belirlediği vitamin ve besin takviyesi de saç dökülmelerini önlemek konusunda önem kazanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz