Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

karanfilli portakal

 

Günlük hayatımızı çekilmez bir hale getiren ve çok rahatsız edici boyutlara ulaşan diş ağrıları diş, diş eti ya da kemik kaynaklı ağrılardır. Ağrının giderilmesi için öncelikle kaynağının tespit edilmesi gerekmektedir.

diş ağrısı

Diş ağrılarının birçok nedeni bulunmaktadır. En bilinen ağrı nedeni çürüklerdir. Çürükler dişte bulundukları konumlarına göre ağrı yapabilirler. Diş etlerinde meydana gelen iltihaplar da acı ve yanma ile kendisini gösterebilir. Uygulanan yanlış işlemler sonucu kişiler dişleri ile ilgili büyük problem yaşamaktadır. Özellikle yapılan yanlış dolgular ve protez işlemleri sonucunda ağrı kaçınılmazdır. Geceleri dişlerini sıkan ve gıcırdatan insanlarda sabah uyandıktan sonra diş ağrıları oluşur. Tedavi edilmezse diş dökülmelerine kadar giden bu durum oldukça tehlikelidir. Kanal tedavisi uygulamalarından sonra tedaviler bitmiş dahi olsa ağrılar devam edebilmektedir. Grip gibi rahatsızlıkların da diş ağrılarına neden olabildiği açıklanmıştır. Sinüslerin aktif hale geçmesi özellikle üst çene bölgesinde ağrı oluşturacaktır. Diş ağrısına ne iyi gelir?

Diş ağrıları genellikle zonklama şeklinde kendisini gösterir. Ağrı giderek şiddetlenir ve bazen dayanılmaz boyutlara ulaşır. Yüzde şişmeler meydana gelebilir. Eğer şişme görülüyor ise iltihaplı bir durum olduğunu anlayabiliriz. Sıcak soğuğa karşı dişlerde hassasiyet oluşabilir. Daha çok dişe bastırınca hassasiyet artar.  Genelde çok basit nedenlerden dolayı oluşan ağrılar geçse de diş ağrıları tedavi gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu nedenler en kısa zamanda uzmana görünmenizde fayda vardır.

  • Diş ağrılarının tedavisinde uygulanacak ilk yöntem dişlerinizin fırçalanması olmalıdır. Yediğiniz yemek artıkları dişlerinizin arasına girerek ağrılara neden olabilir. Fırçalama işlemi ile dişlerinizin arasında kalan bu artıklar çıkarak rahatlamanızı sağlamış olur.
  • Geçici bir rahatlama sağlamak için tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Diş etlerinizde oluşan enfeksiyonların azaltılmasına yardımcı olacak bu işlem ağız için dezenfeksiyonu için de etkildir. Bir su bardağı sıcak su içerisine bir yemek kaşığı tuz atarak soğuduktan sonra uygulayabilirsiniz.
  • Eğer çürük dişlerinize eliniz ile dokunabiliyorsanız bir kürdan ya da pamuklu kulak çöpü kullanarak temizleyebilirsiniz. Biraz da alkol ya da kolonya uygulayabilirsiniz. Kısa süreli de olsa dişlerinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

elma, sirke

  • Elma sirkesi ile gargara yapmak çürük dişlerin yapacağı ağrıları gideren bir yöntemdir. Yarım su bardağı su içerisine bardağın diğer yarısını dolduracak şekilde elma sirkesi ekleyi. Daha sonra gargara yaparak bir süre ağızınızda bekletin ve tükürün.

sarımsaklar, garlics

  • Sarımsağın iltihap giderici ve bakterilere karşı oluşturduğu savunma mekanızması diş ağrılarında da oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Birkaç diş sarımsağı ezdikten sonra ağrıyan dişinizin üzerinde bir süre bekletmeniz rahatlamanızı ve iltihapların azalmasını sağlayacaktır.
  • Karanfilin uyuşturucu ve yatıştırıcı özellikleri bulunmaktadır. Ayrıca çürük gibi durumlar sonucunda ağız içinde oluşan rahatsız edici kokuları da bu yöntem ile giderebilirsiniz. Ağrıyan diş ile çiğnemeniz biraz zor olabilir. Çürük dişlerinizin yakınında bulunan dişlerinizle çiğneme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Çay şeklinde içebilir veya gargara yapabilirsiniz.

tane karabiber

  • Karabiber de eski zamanlardan beri diş ağrıları tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tohum halinde aktarlardan alacağınız karabiberi ağrıyan dişinizin üzerinde bekletmeniz bir süre sonra ağrılarınızı azaltacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here