Tatil sonrası çocukları okul moduna sokmanın yolları

 

Deniz,  havuz, park ve akşama kadar bitmek bilmeyen oyun zamanı,  ikizler için sona erdi. Dün itibariyle okula başladılar. Kolay olmadı elbette, uyku düzeni, oyun sürelerinin uzunluğu, tatil ve serbestçe geçirilen vakitlerden sonra, okula birden bire başlamaları. Okullar 18 eylül de açılıyor. Bazı özel okullar 1 veya 2 hafta önce başlayabiliyor, bizim okulumuzda onlardan biri. 18 eylül’e 12 gün var. Siz siz olun şimdiden okula dönüş sendromunu yaşamamak için çalışmalara acilen başlayın.
Artık istedikleri saatte yatıp istedikleri zaman uyanamayacaklar, tüm zamanlarını ayırdıkları oyunlar bitti ve okul açılıyor. Bir nevi özgürlükleri bitmiş gibi hissediyor çocuklar. Peki bu süreçte anne ve babalara ne görevler düşüyor? Bu gün bununla ilgili bilgiler vermek istiyorum sizlere.
kalem açacak, okul malzemeleri, kalem
Keyifli ve rahat bir dönemden, disiplinli bir döneme geçerken çocukların elbette uyum sorunları ortaya çıkacaktır. Derse ilgi, konsantrasyon eksikliği, daha fazla uyuma talebi gibi,  bir çok sorun. Hele çocuğunuz ders çalışmayı ve okula gitmeyi sevmeyen bir çocuksa bir tık daha ilgili olmalısınız çocuğunuza karşı. Okul demek disiplin ve sorumluluk demek çünkü. Peki bu durumda nasıl bir yol izlemelisiniz ebeveynler olarak?
İşte size küçük tüyolar.
 Okul alışverişine çocuğunuz ile birlikte çıkın ve sevdiği, beğendiği eşyaları almasına , hatta tamamen kendi seçimlerini oluşturmasına izin verin.
Kendi kullanacağı eşyaları kendisi seçsin ve kendisi odasına yerleştirsin. Belki küçük bir jest yaparak yeni bir çalışma lambası ya da onu mutlu edecek bir obje ile odasına renk katıp çocuğunuza sürpriz bile yapabilirsiniz. Okul moduna girmesi için oyunları okul açılana kadar çalışma masasında oynamasını isteyebilirsiniz. Puzzle yapacaksa, çalışma masasında yapabilir mesela.
Okula hazırlık için, günlük yaşam programı yapabilirsiniz.  Okula gideceği saatten bir saat daha geç kaldırın ve akşam yatma saatini de her zamanki yatış saatinden bir saat daha öne çekin. Pat diye 10 da yatıp, 8 de kalkmasını istemek biraz haksızlık olabilir diye düşünüyorum.
 Unuttuğu konular olabileceğini söyleyerek bir önceki yıla ait kitaplara birlikte bakabilirsiniz.
Her gün bir kitap okumasını sağlayabilirsiniz. Okul açıldığında uyulacak kurallar listesi hazırlayabilirsiniz ve kurallara uyulursa her hafta sonu onu ödüllendirebilirsiniz.
okul, school, apple
Her çocuk aynı değildir. Kimisi okul açılıyor eyvah derken, diğeri arkadaşlarını ve okulunu özlediğinden dolayı okulların açılmasını dört gözle bekleyebilir. Bu nedenle çocuklarınızı çok iyi gözlemlemeli ve ona göre doğru hareket etmelisiniz. Bazı çocuklar tüm ısrarlara rağmen, okulu sevmiyor ya da okula gitmek istemiyor ders çalışmıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.
Başarılı bir yıl olması dileklerimle.
Sevgiyle kalalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz