Doktor seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

0

İnsan hasta olduğunda sağlığın kıymetini daha iyi anlıyor. Hasta olduğumuzda rutin hayatımızda keyif alarak yaptığımız şeylerin bizim için hiç bir önemi kalmaz. Bir an önce iyileşerek sağlıklı günlerimize geri dönmek isteriz.

Sağlığımıza kavuşmak için hastaneye gittiğimizde, karşımıza çıkan doktorun işini en iyi şekilde yapan ve hasta psikolojisi hakkında bilgi sahibi olması çok önemlidir. Zaten hastalığı nedeniyle psikolosi iyi olmayan ve daha çok ilgiye ihtiyacı olan hastanın halinden anlayacak hekimler pek kalmadı ne yazık ki artık.İkizlere hamileyken bana yakın olduğu için gittiğim iyi bir zincir hastahanenin en kıdemli doktorunu tercih ettim. Fakat doktorun kıdemli olması onun hastası ile iyi ilişki kurup onu anlayacağı ve sorularına hastanın anlayacağı şekilde cevap verebileceği anlamına gelmiyor maalesef. İkizlerin doğumu ve sağlığı hakkında sorduğum her soruya, beni üzecek cevaplar veren ve hamileliğimin ilk aylarında daha hiç bir şey net değilken ileriye dönük negatif bilgiler vermesi beni çok olumsuz etkilemişti. Doktorum bu tavrı yüzünden evimden kilometrelerce uzakta olmasına rağmen hastanemi, dolayısıyla doktorumu da değiştirdim. Çok da mutlu bir hamilelik geçirdim ve ikizlerimi sağlıkla kucağma aldım.

 

 

 

 

 

 

 

 

Benden size söylemesi doktorunuzu öyle bir şeçin ki; tıptaki ve kendi uzmanlık alanındaki yenilikleri takip edebilen, size samimi davranan, pozitif yaklaşan ve sizi anlayabilen bir uzman olsun. Etik ilkelerden asla ödün vermeden seçkin kadrosu ile bilimsel ve
teknolojik gelişmeleri takip eden memorial doktorları hasta,
memnuniyeti odaklıdır. Hastaları ile samimi bir dialog kurarak onları anlayabilecek yetenektedirler.

İyi bir doktor, her zaman  her hastaya yapabileceğinin en iyisini yaptığını hissettirmeli, empati yapıp, hastasını dinleyebilmelidir. Konuya hakim değilse ya da çözemediği bir durum varsa yardım almalı veya başka bir birime sevk etmelidir. Konu sağlık olduğunda gerisinin çok önemi yoktur. Çünkü; sağlık elden gittiğinde yerine koyabileceğiniz hiç bir şey yoktur.

Başka bir yazıda daha görüşmek üzere sağlıkla kalalım.

 

 

 

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz