Çocuğunuzun düz taban olduğunu nasıl anlarsınız?

0

Çocuklarının bir an önce yürümesini ister aileler. Çocuklarda yürüme genellikle 12-18 aylıkken başlar. Aceleci ebeveynler, tay taylar, attalar ile yürütmeye çalışıyor bir an önce  çocuklarını.

Peki çocuklar yürümeye başladıklarında neler oluyor?
Dikkat etmemiz gereken hususlar neler?


Çocukların yürümeye başlamasıyla birlikte fark edilen düz tabanlık, ebeveynler tarafından ya hiç önemsenmiyor ya da gereğinden fazla olay yapılıyor. Bazı aileler durumun farkında bile olmuyor.

Oysa bebeklik döneminde yaşanan ayak sorunlarının büyük bölümü çocuk büyüdükçe kendiliğinden geçme eğilimindedir. Bunu anlamanın en iyi yolu çocuğu konusunda başarılı bir uzmana göstermektir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklarda yaşanan ayak problemleri nelerdir? 

Yeni yürümeye başlayan çocukların bazılarında ortaya çıkan içe basma, düz tabanlık ve parmak ucu yürüyüşü gibi sorunlar anne ve babalarda endişeye yol açıyor.Bu gibi problemlerin birçoğu  yapılan doktor takipleri ile çocuk büyürken kendiliğinden düzelebiliyor.

 

Çocuklarda ayak gelişimi dört yaşına kadar devam eder.Bu nedenle, bir çok çocuk bu süreçte düz taban olarak algılanır. Bu yüzden çocuklarda ayak muayenesini dört yaşından itibaren yaptırabilirsiniz.

 

Çocuğunuz 18 aylık  olana kadar ayakkabıların  yumuşak ve  yer temasına müsaade eden ,çocuğun yeri algılamasına yardımcı olan ayakkabılar olması gerekiyor.Ayakkabının önünün geniş ve yuvarlak olması şart.Aynı şekilde dört yasına kadar kas gelişimi sürdüğü için ayağın iç tarafının destekleyen ayakkabı kullanımı önem taşır.

Dört yaşından sonra aşağıdaki sorunlar ile karşılaşıyorsanız çocuğunuz düz taban demektir. 

  • Erken yorulma
  • Kucaktan inmek istememek
  • Koştuktan sonra diz ve bacakların iç tarafında ağrı
  • Zıplayamamak, zıplamada zorlanmak
Sizin çocuğunuzda da bu şikayetler varsa bir ortopedi uzmanına giderek tedaviye başlayabilirsiniz.
Sevgiyle kalalım!
 

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz