Burun tıkanıklığı ve sinüzite doğal çözümler

0

Kışın özellikle soğuyan havaların da etkisiyle birçok hastalıkla mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Özellikse soğuk algınlığı ve üşütmeye bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar bizi çok uğraştırıyor. Kış mevsimi özellikle sinüzit rahatsızlığı olanlar için nefes alma problemleri, burun tıkanıklığı ve baş bölgesinde basınca bağlı ağrıların yaşandığı bir dönem. Eczanelerde burun tıkanıklığını giderici, sinüs açısı sprey ve çeşitli ilaçlar satılsa da uzmanlar bunların uzun süreli kullanımını tavsiye etmiyor. Burun spreyleri bağımlılık yaptığı için üç günden fazla kullanılmasını önermeyen uzmanlar, bu spreylerin zaten belli bir süreden sonra sinüs açıcı etkisini kaybettiğine dikkat çekiyor. İşte size nazal spreyler ile burun yıkama solüsyonlarına ve sinüs açıcılara alternatif olarak kullanabileceğiniz doğal reçeteler.

1. Tuzlu su
Bilindiği gibi sterilize edilmiş su ve tuz karışımı mukus tabakasını inceltir ve nazal enflamasyonu hafifletir. Düzenli olarak kullanıldığında solunum yollarında bulunan polen ve bakterilerin temizlenmesini de sağlar. 2-3 tatlı kaşıyı iyotsuz tuzu kaynatılıp soğutulmuş yarım litre su ile karıştırarak kendi tuzlu su spreyinizi yapabilirsiniz. Spreyi uygularken kafanızı geriye doğru yatırmalısınız. Uyguladıktan sonra nazikçe burnunuzu temizleyin.
Önemli uyarı: Solunum yollarınızda deformasyon ya da herhangi bir alerjiniz varsa bu spreyi kullanmadan önce doktorunuza mutlaka danışın.
2. Buhar

Solunum yolları tıkanıklığının en sık görülen nedeni havadaki kuruluktur. Buhar bu yolları rahatlatır ve açılmasına yardımcı olur. Sıcak bir duş, çay, çorba ve hatta kaynayan su buharı bile solnum yollarının açılmasına yardımcı olur.
3. Nane çayı

Nanenin keskin kokusundan çokça faydalanmalısınız. Özellikle nane çayını tüketebilirsiniz burun tıkanıklığı ile başetmek için. Nane çayında bulunan mentol mukusu incelttiği için ve tıkalı burun yollarının açılmasına yardımcı olur.

 

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz