Bal ile evinizde güzelleşmenin yolları

2

Balın ne kadar sağlıklı ve ne kadar faydalı olduğunu hemen hemen herkes bilir. Çok eski yıllarda, yaraların ve kesiklerin tedavisinde bal kullanılıyormuş. Gerçek balın doğal bir antiseptik olduğunu ve cilde bir çok yararının olduğunu bu yazımda bir kere daha anlatmış olacağım sizlere.
Örneğin sivilce, yanık ve kesik yaraların iyileştirilmesine büyük katkı sağlayan balın cilt üzerindeki etkilerini düşünün bir de. Peki bu kadar yararlı bir besini cilt bakımında kendi evimizde kullanamaz mıyız? Elbetteki kullanabiliriz. Şimdi bal ile evimizde güzelleşmek için neler yapabiliyormuşuz onlara hep birlikte göz atalım.

Pek çok doğal cilt bakımı maskesinin temel malzemeleri arasında yer alan Balın bu kadar yaygın olarak kullanılmasının sebebi cildi yoğun nemlendirmesi, iltihabı önlemesi ve özellikle B vitaminleri bakımından zengin yapısıyla cildi beslemesidir..
B 1> VİTAMİNİ Cildin genel görünümünü geliştirir..
B 2 > Cildi serbest radikaller adı verilen ve oksidasyona neden olan moleküllere karşı korur..
B 6 > Yeni cilt hücrelerinin üretimi için gerekli bir vitamin aynı zamanda cildi nemlendirir ve dış faktörlere karşı koruma sağlar..
B 3 İltihap önleyici özelliği vardır sivilce ve diğer iltihaplı cilt sorularının iyileşmesine katkıda bulunur. cildi derinlemesine nemlendirir ve nemin uzun süre kalmasını sağlar..
C Vitamini cilt kuruluğunu ve kuruluğa bağlı olarak görülen kaşıntı kızarıklık ve pullanmma gibi sorunları önler antioksidan vitaminidir ve güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar..
ÇİNKO yaşlanmanın cilt üzerindeki etkilerini geciktirir..
Uzman Estetisyen Filiz Çekin’den çok kolay ve çok özel bal maskesi tarifleri;

 

YAĞLI CİLTLER İÇİN BAL VE HAVUÇ MASKESİ.
Yağ cildimiz için gereklidir cildimiz bu yağ sayesinde ciltte nemi hapseder ve cilt yumuşak kalır ancak fazla yağ tozun cilt yüzeyinde birikmesine gözeneklerin tıkanmasına ve cildin aşırı parlamasına yol açar yağı dengelemek ve fazlasını almak için bu maskeyi haftada bir uygulayabilirsiniz..
Bir büyük haşlanmış havuç
Bir yemek kaşığı bal
havuçları ezdikten sonra balı karıştırın ve soğuması için buzdolabında 10 dk bekletin
daha sonra yüzünüze uygulayın 15 dk bekletip ılık suyla cildinizi durulayın.

 

KURU VE PULLANAN CİLTLER İÇİN BAL MASKESİ..
1 yumurta
1 yemek kaşığı bal
Yumurta ve balı bir kaseye alın ve iyice karıştırın karışımı yüzünüze sürüp 20 dk bekletin yumurta kuruyunca ılık suyla yıkayın.
HASSAS CİLTLER İÇİN BAL MASKESİ..
Yarım muz
1 yumurta
1 yemek kaşığı bal
1 yemek kaşığı yulaf
Yulafı muz’ u ezdikten sonra bir cam kaseye alın yumurtayı balı ekledikten sonra parmak uçlarıyla tüm yüzünüze boynunuza sürün 15 dk bekletip ılık suyla durulayın.
SİVİLCELERE KARŞI BAL MASKESİ
1 çay kaşığı yulaf
1 çay kaşığı portakal
1 çay kaşığı bal
Malzemeleri karıştırdıktan sonra parmak uçlarıyla masaj yaparak yüzünüze sürün 15 dk bekletip ılık suyla yıkayın.

 

KIRIŞIKLIK VE İNCE ÇİZGİLER İÇİN BAL MASKESİ
1 Nar
1 yemek kaşığı bal
Macun haline getirdiğiniz Nar’ ın içine 1 çorba kaşığı balı karıştırın ve yüze boyuna uygulayın 30 dk bekletip haftada 2 yada 3 kez uygulayın ..
eğer lekeleriniz yoğunsa bu tarifin içine bir kaç damla limon ekleyin.

 

 

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz