Kışın neden kilo alıyoruz?

2

İnsanlar neden kışın kilo alır hiç düşündünüz mü?
Vücudumuz soğuk havalara karşı kendini korumaya alıyor ve ısısını yükseltmeye çalışıyor. Bu nedenle de kilo almalar kışın daha da artıyor.
Vücudumuz ısısını artırabilmek için sürekli enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle kışın çok daha fazla yağlı, şekerli ve hamur işi gıdalar istiyor canımız. İştahımız artıyor ve kilo almaya başlıyoruz böylelikle.

Kendimden örnek vereyim. Kış aylarında daha fazla çekirdek, çikolata ve kuruyemiş tüketiyorum. Her ne kadar uzmanlar cips, hazır gıda, hazır meyve sularından uzak durun diye uyarsa da bazen bu uyarılara dikkate almadığımız oluyor hepimizin öyle değil mi?

“Nasıl olsa kalın kıyafetler ve kazaklar bu alınan kiloları kapatıyor, yaza doğru bakarız çaresine” diye düşünüyoruz. Güneşten daha az yararlandığımız için, bir de erken kararan havanın insan psikolojisindeki etkisi de fazla yemek yemeyi tetikliyor. Erkenden hava karardığı için ve havalar soğuk olduğu için kapalı mekanları tercih ediyor ve daha az hareket ediyor, yürüyoruz. Bu da kilo alımını hızlandırıyor.

Kışın kilo almak istemeyenlere uzmanların önerileri var.
İşte o önerilerden bazıları:

Asla öğün atlamayın.
Akşam yemeğinden sonra atıştırmayın.
Tok tutan, az kalorili besinler tüketin.
Yürüyüşü ihmal etmeyin.
Hamur işi yerine bulgur pilavı tercih edin.
Tere yağ yerine zeytinyağlı yemekler hazırlayın.
Her öğünde mutlaka salata tüketin.

Başka bir yazıda daha görüşmek dileğiyle.

Sevgiyle kalalım!

 

 

 


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

2 YORUMLAR

  1. ben de sadece bende mi var atıştırmalar diye düşünüp duruyordum bir süredir, evet ben de yakın zamanda kilo aldım, sürekli canım sakıncalı şeyler isteyip duruyor, çikolata, kuru incir atıştırıp duruyorum, inşallah bahara aldığım kiloları verebilirim 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz