Çocuklarda Rotavirüs ve Tedavisi

0

Havalar soğudu, okullar açıldı ve virüsler ortalığa saçıldı. Bu nedenle okula sağlıklı giden çocuğunuz eve hasta olarak dönüyor. Dünyada  en sık görülen ishal Rotavirüsden bahsedeceğim bu gün ki; yazımda. Rotavirüs çocuklarda ve bebeklerde enfeksiyona neden olduğu için oldukça önemlidir.

Rotavirüs 2 yaş altı çocuklarda daha sık ortaya çıkar. 5 yaş ve üzeri gruplarda ise tekrarlayan enfeksiyonlar nedeniyle oluşur. Çocuk ya da bebek virüsü aldıktan en geç 3 gün sonra şikayetlere başlar. Peki nedir bu şikayetler derseniz hemen sıralayalım sizlere.
İshal (sık ve sulu ishal)
Kusma
Ateş

Ateş ve kusma belirtileri 2. veya 3. gün azalır fakat ishal 7-8 güne kadar devam edebilir.
Çocuğunuz günde, 10 ve 15 defa tuvalete çıkabilir.

İshal nedeniyle çok fazla sıvı kaybı yaşanıyor bu nedenle bu sıvıyı vücuda tekrar vermek gerekir. Bol bol su içilmeli eğer bebeğiniz Rotavirüs olduysa anne sütüne mutlaka devam edilmelidir.
Anne sütünün koruyucu bir etkisi vardır çünkü. Antibiyotiklerin bu hastalığa hiç bir faydası yoktur. Kusma varsa çocuğunuzda, az ve sık  yemek yemeli. Bu sayede kusmayı da engellemiş olursunuz. Eğer yüksek ateş var ise ateş düşürücüler kullanabilirsiniz. İshali kesmek için ne yazık ki bir tedavi sistemi yok. Beslenme esnasında patates püresi, muz, gibi dışkıyı yumuşatmayacak yiyeceklere ağırlık verilebilir.

Vücudun kaybettiği su ve tuz kaybını bol sıvı alarak dengelemek gerekir. Sıvı alımı az ve tuvalete çıkma sayısı çok daha fazla olursa bu hastanenin yolu göründü demektir. Hastanede damar yoluyla sıvı verilebilir. Rotavirüsü olan bir kişi tekrar virüs alırsa tekrar hastalanabiliyor malesef . Bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

Başka bir yazıda daha görüşmek dileğiyle.
Sağlıkla kalalım!

 

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz