Emzirirken dikkat etmeniz gerekenler

1
anne bebek
Emzirme Haftası’ndayken, anne sütünün önemi, anneye ve bebeğe yararları hakkında yazmamak olmaz. Bebeklerin ilk 6 ay ihtiyaç duydukları tüm vitaminleri anne sütü sağlayabiliyor. Anne sütü alan bebekler hem daha sağlıklı hem de astım, alerji, obezite gibi hastalıklara karşı daha dirençli oluyorlar.
Annelere faydaları neler derseniz; emziren annelerde göğüs kanseri, yumurtalık kanseri görülme olasılığı çok daha az. Üstelik emzirirken hamilelik sırasında aldığınız kilolardan da kurtulmanız kolaylaşıyor.
Emzirmeden o kadar bahsetmişken, emzirmenin de kuralları ve dikkat etmeniz gereken bir çok husus var.
Öncelikle emzirmeye başlamadan önce rahat edebileceğiniz, bir yere geçmelisiniz. Sırtınızı dayayıp ayaklarınızı uzatabilirseniz emzirme sırasında daha huzurlu olabilirsiniz.
Bir de mutlaka emzirme sırasında bebeğiniz ile göz teması kurun. Emzirmeden önce ellerinizi yıkayıp, meme ucunu da temizlemeyi ihmal etmeyin.
Emzirirken bebeğinizin yüzü ve vücudu size dönük olmalı, bebeğinizin başını tuttuğunuz kolunuzun altına bir yastık koyarsanız kolunuz yorulmaz siz de daha rahat edersiniz bebeğiniz de:)
Meme ucu, baş ve işaret parmaklarının yardımı ile tutularak bebeğin üst dudağına değdirilir. Bu esnada bebeğiniz ağzını açacaktır. Emmeye başladıktan sonra bebeğinizin gözlerine bakmaya devam edin. Emme işlemini diğer meme ile devam ettirin. Hep aynı memeyi vermeyin ki; diğer memedeki sütten de bebeğiniz faydalansın.
Bazı anneler yatarak emzirmeyi tercih etseler de annenin uyuyup kalması riski olduğundan ben tavsiye etmiyorum.

Sevgiyle kalalım!

 

 

 

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz