Plan yapmak annelere ne kazandırır?

8

 

Biliyorsunuz ben çalışan bir ikiz annesiyim. Her seferinde “Hem çalışıp hem de ikiz büyütmek ne kadar zor değil mi?” sorusuyla karşılaşıyorum. Bunu nasıl başardığıma gelince; Elbette kolay değil ama sanıldığı kadar da zor değil.  Planlı , programlı yapılan her şey çok daha kısa sürede tamamlanıyor ve kolay oluyor.

Peki, plan yapmak sana ne kazandırır?


Size bu konuda nasıl zorlanmadan ilerlediğimden bahsedeceğim biraz.
Sabah kalktım, giyindim ve işe gitmek üzere evden çıktım.Tüm günü stresli ve yoğun bir şekilde bitirdim ve eve dönüş saati geldi.Ofisten çıktıktan sonra iş hayatıma kocaman bir nokta koyuyorum. O gün neler yapacağıma dair bir program yapıyorum kafamda .
Çocukları kreşten almaya gittiğimde kocaman bir gülümsemeyle merhaba diyorum onlara.
Artık iş kadını değil ikizlerin annesiyim . Önce eksiklerin alınması için markete gidiyoruz birlikte markette geçireceğim zaman eve ulaşma mesafesi dahil 30 dakika.Markete gitmeden önce neler gerekli diye,  bir liste yaparsanız fazladan vakit kaybetmeden, almanız gereken her şeyi alıp bir çırpıda çıkarsınız. Eğer markette karar verecekseniz yandınız! Almamanız gereken bir çok ürün ile çıkmanız işten bile değil 🙂 Bu nedenle listeniz mutlaka olmalı bu size vakit kazandırır .

Eve girdik, dinlenme sürem 15 dakika. Bu 15 dakikayı asla geçmemeliyim yoksa ipin ucu kaçıyor.
15 dakika içerisinde eller , yüzler yıkanır, ikizlere meyve hazırlanır onlar odalarında oynarken anne kişisi kahvesini içer.Zaten 15 dakika bitivermiştir.

Şimdi gelelim plan yapmanın asıl devreye girdiği noktaya, şimdi gerçekten yapmam  gereken erteleyemeyeceğim konuyu seçip ona odaklanmalıyım.Onu da yapayım, bunu da yapayım ,tühh bak şu da vardı derseniz olmuyor. Tecrübeyle sabit çünkü. Benim bu akşam ki hedefim yani yapmam gereken en önemli şey akşam yemeği…Bu diğer bir gün çamaşır, ütü, kurabiye ya da kek yapımı olabilir . Ya da yemekten önce mini bir oyun parkı ziyareti olabilir ama bunu yaparken de kendinize süre vermelisiniz.
Yemek saatine 1,5 saat var, önce 40 dakikalık süreyi akşam yemeğine hazırlık olarak veriyorum kendime. sonra kalan sürede ise ikizler ile birlikte çizgi film izleyebilirim ya da o gün neler yaptıklarından bahsedebilirim. Yemek vakti geldiğinde yorgun anne kişisi biraz da olsa dinlenmiş olur ve akşam yemeği afiyetle yenir.

Yemek sonrası masanın toplanması çay kahve içimi ardından ikizlerin banyo vaktidir banyo yapılır ve meyve ya da dondurma yenir.Arkasından uyku elbette, her ne kadar ikizler erken yatan çocuklar olmasalar da onlar uyuduktan sonra benim mesai bitmiyor tabii.
Ertesi gün için kreş çantalarına yedek kıyafetlerin konulması, mutfağın toplanması, diş fırçalanması ve ardından anne için uyku vakti 🙂
En bi sevdiğim bölüm:))))

Siz siz olun ikiz annesi olmasanız, hatta anne bile olmasanız dahi plan dahilinde hareket edin ki, asıl yapmanız gerekenden sapmayın.

Sevgiyle kalalım.

8 YORUMLAR

  1. Evli değilken bile zamanı düzgün kullanamıyorum, özellikle çalıştığım dönemlerde akşam kütük gibi oluyordu bedenim ve hiç bi işe bulaşmadan saatlerce tembellik yapıyordum. Annem bu konuda çok endişeli ''kocan olunca napcaksın sen ya?'' diye dolanır oldu peşimde.:)) Plan yapcakmışım demek ki.:) Belki başarırım bende. İkizlere mis kokulu öpücükler.:* 🙂

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz