Koalisyon nedir?

13
Şu günlerde seçimin ardından tüm yayın organlarında sıkça rastladığımız bir terim koalisyon. Bilenler biliyor elbete ama bilmeyenler ve merak edenler için araştırdım ve bu yazı çıktı ortaya..
Koalisyon nedir?
Koalisyon nasıl kurulur?
Ne işe yarar?
Tek başına hükümet kurabilmek için bir partinin mecliste en az 256 milletvekilinin olması gerekir. Seçim sonrası,  bir tek partinin çoğunluğu elde edemediği durumlarda, en çok milletvekiline sahip parti başkanının , kabineyi kurmakla görevlendirilmesi kuraldır.
Bu durumda, meclisten güvenoyu alabilmek için başka parti ile anlaşma yoluna gidilir ve bir ortak hükümet kurulur.
 İşte buna koalisyon hükümeti adı verilir.
Koalisyon hükümetlerinin sağladığı başlıca yarar ise, ülkedeki değişik siyasal eğilimleri yönetim katına da yansıtmaları, bunlar arasında demokratik uzlaşma alışkanlıkları doğurmaları, dolayısıyla siyasal kutuplaşma ve gerginlikleri emici bir işlev görmeleridir.
Türkiye’de yeni dönemde koalisyon hükümeti nasıl kurulacak? Bekleyip göreceğiz.
Her şey; Türkiye’miz için ve daha iyi bir yaşam için.
Hepimiz için hayırlısının olması ise tek temennimiz.
Sevgiyle kalalım!

13 YORUMLAR

  1. hatırlıyorum o günleri şimdi çok kötü bir şeymiş gibi anlatılıyor ama uyumlu ve istekli olduktan sonra koalisyon hükümetleri de gayet güzel çalışmıştı Türkiye'de şimdi insanların gözünü korkutmaya çalışıyorlar :-((

    • Geriye dönüş olmaz elbette artık insanların gözü açıldı. Amaç ülkemiz olunca güzel şeyler olacağına inanıyorum yeter ki vatan ve insanlık için çalışsınlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz