Pandemide kilo vermenin yolları

taze sebze

Pandemide,  zamanımızın çoğunu evde, çoğu zaman da hareketsiz geçiriyoruz. Can sıkıntısından kendimizi sık sık buzdolabının önünde buluyoruz. Ancak dikkat etmemiz gerekiyor! Bu hatalı alışkanlıklar, metabolizma hızınızı yavaşlatabilir. Peki metabolizmayı hızlandırmak için neler yapabiliriz?

Metabolizmayı hızlandıracak öneriler

Proteinler uzun süre tokluk da sağladıkları için beslenme planınızda düzenli olarak mutlaka bulunmalı. Protein grubunda yer alan besinleri kahvaltıda ve diğer öğünlerden birinde mutlaka tercih etmelisiniz.

meyve

Zayıflamak uğruna siz siz olun, aç kalmayın! Aç kaldığınız zaman, metabolizmanız da bu duruma ayak uydurabilmek için hızını yavaşlatır. Uzun süre aç kalmanız durumunda  metabolizma hızınız yavaşlar.  Bir süre sonra da kilo vermeniz zorlaşır.

Çok düşük kalorili diyetler uyguladığınızda bedeniniz asgari düzeyde alması gereken besin ögelerinden mahrum kalır. Bunun sonucunda vücutta kas kayıpları oluşur. Kas kayıpları metabolizma hızının yavaşlamasına neden olur.

su

Su için

Yapılan bazı çalışmalara göre; 500 ml su içmek metabolizma hızını yüzde 30’a kadar arttırabiliyor. Günde 2  litre su tüketerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz

Haftada 150-300 dakika kadar, orta yoğunlukta bir egzersizi hayatınıza mutlaka dahil etmelisiniz. Yürüyüş, yüzme ve bisiklet gibi alternatiflerden herhangi birini uygulayabilirsiniz.

tuz

İyotlu tuz

İyotlu tuz metabolizma hızını doğrudan olmasa da dolaylı olarak uzun vadede etkileyebiliyor. İyot tiroit hormonlarının sentezlenmesi için gerekli bir besin öğesi.

türk kahvesi

Kafein 

Çay, kahve ve çikolata gibi yiyecek ve içeceklerde bulunan kafein de metabolizma hızının artmasına yardımcı oluyor. Çarpıntı ve uykusuzluk gibi olumsuz etkiler de yapabildikleri için kafein içeren ürünleri abartmadan tüketmenizde fayda var.
Yeşil çay 
Yeşil çayın vücut yağ kütlesini azaltmaya yardımcı olduğunu gösteren çalışmalar mevcut. Günlük güvenli kafein sınırlarında kalarak yeşil çay tüketebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz