Herkes için Evde Saç Boyama Rehberi

saç boyama

Pandemi dolayısıyla birçok kişi saçını kuaförde boyatmak yerine kendisi boyamaya başladı. Peki ya siz… Halen saçınızı kendiniz boyamaktan korkuyor musunuz? Saçınızı hiç kendiniz boyamadıysanız, bu konudaki endişelerinizi anlıyor; hazırladığımız kapsamlı rehberle kaygılarınızı azaltacağımızı umut ediyoruz. Saç boyama tüyolarıyla siz de saçınızı kendiniz boyayabilirsiniz.

Saçınızı boyatmak sizin için riskli mi?

Saçınızı boyamadan önce boyanın cildinizde herhangi bir alerjik etki gösterip göstermediğini küçük bir uygulama ile test etmelisiniz. Etkinin ortaya çıkması için bir iki gün beklemeniz gerekebilir. Bu sebeple alerjik test uygulamasını 48 saat önce yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer alerjik bir riskiniz yoksa, gönül rahatlığıyla saçınızı boyayabilirsiniz.

saç

Boyama öncesi gerekli hazırlıklar neler?
Saçınızı boyamadan önce saçınızın kirli olması gerektiğini unutmayın. Bunun için saçınızı bir veya iki gün önce yıkayın. Saçınızı yıkarken saç kremi kullanmayın. Eğer saç kremi kullanırsanız,  boyanın saça nüfuz etme gücünü azaltırsınız. Çünkü krem gibi ürünler, boyanın saça tutunmasını sağlayan doğal yağları azaltabilir. Saçı besleyen yağlar olmadığı takdirde, boyanın da kalıcılığı azalır. Ancak saçınız çok kuruysa boyama öncesindeki bir hafta süresince nemlendirici bir kremle bakım yapabilirsiniz. Bu süreçte keratin sütü de faydalı olacaktır. Tercihinize göre evde keratin bakımı uygulayabilirsiniz.

 

Saç boyamak için gerekli olan temel ihtiyaçlar nelerdir?

  • Penuar önlük: Giysilerinize boya bulaşma riskini engellemek için
  • Plastik eldiven: Elinize boya bulaşmaması için
  • Metal olmayan boyama kabı: Boya ile oksitlenme olmaması için
  • Boyama fırçası: Boyayı saça homojen dağıtmak için
  • Saç tarağı: Boyayı saça iyice yedirmek ve saçların karışmasını önlemek için
  • Toka veya pens: Ayırdığınız saçları tutturmak için
  • Nemlendirici krem: Cildinizi boyaya karşı korumak için

 

Saç boyası seçimi nasıl yapılır?
Birçok boya arasında, nasıl boya seçeceğiniz konusunda kararsız kalıyorsanız, size pratik bir tavsiyemiz var: Eğer ilk kez boyama yapacaksanız, kendi saç renginizin iki ton koyusunu veya açığını tercih edin. Beğeninize ve cilt tipinize uygun onlarca marka ve yüzlerce renk tonu arasından istediğiniz rengi bulmak için bu konuda uzmanlaşmış bir yerden alışveriş yapmanızı öneririz. Örneğin saç bakımı ve saç boyaları konusunda profesyonel olan Saçhane, sürekli kendini yenileyen, dinamik yapısıyla satışın ötesinde, müşterilerinin mutluluğu için hizmet sunuyor. Evinizde saçınızı kendiniz boyamak için gerekli olan boya ve diğer tüm malzemelere bu web sitesi üzerinden ya da satış mağazasından ulaşabilirsiniz. Saç boyaları kategorisinden tercihinize göre Amonyaklı, Amonyaksız, Geçici, Kalıcı, Yarı Kalıcı ürünlerinden satın alabilirsiniz. Sadece kadınlara yönelik değil, erkeklere yönelik saç boyalarını da güvenle temin edebilirsiniz.

 

Ve şimdi sırada boyama işlemi

Saçınızı boyamadan önce saçınızı güzelce tarayın. Böylece hem boyama işlemini kolaylaştırır hem de boyanın saçınıza daha homojen sürülmesini sağlayabilirsiniz. Saçınızı dört bölüme ayırın. Ayırdığın bu bölümleri tutturmak için toka veya pens kullanabilirsiniz. Bu sayede boyama yaparken hiçbir bölümünü atlamazsınız. Boyayı bölümler halinde saçınıza uygulayın. Bu esnada ayırdığın bölümlerinin her birini de üç – dört küçük bölüme daha ayırın. Fırçanızla boyayı saçınıza sürün ve elinizle boyayı saçınıza iyice yedirin. İlk defa boyanacak saçlar için saç diplerinden yaklaşık 2,5 cm; dip boyası için ise 1 cm geriden uygulamaya başlayın. Boyayı saçınızda bekletmeniz gereken süre için saatinizi kurun. Saçınızdaki beyazları kapamak için ise ön boyama yapın. Bunun için saç boyasının az bir miktarını boya kabına sıkın ve üzerine ılık su ekleyin. Karışımı saçınızın dip kısmındaki beyazlara uygulayıp, 15 dakika bekleyin. Sonra saçınızı yıkamadan boyanın kalan kısmını saçınızın tümüne uygulayın; 30 dakika bekletip saçınızı yıkayın.

 

Saçlarınızı boyadıktan sonra yapmanız gerekenler
Boyama işlemi sonrası saça uygulanan kimyasal işlem dolayısıyla saçınız sertleşebilir. Bu sert görünümü ortadan kaldırmak için ürün içerisindeki saç kremini kullanmayı unutmayın. Saçınızı boyadıktan sonra, boyalı saçlara özel bir şampuanla saçınızı ılık su ile yıkayarak, boyanın daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Daha sonra saçlarınızın boy ve uçlarına saç kremini uygulayın. Rengi korumak için mümkünse soğuk suyla durulayın. Saçınızı kurulamak için yumuşak bir havlu alın ve saçınızı doğal olarak kurutmaya bırakın. Boyama sonrasında perma ve Brezilya fönü gibi işlemleri yaptırdığında, saçınızın renginde bozulma olabileceğini unutmayın. Eğer bu tarz uygulamalara ihtiyacınız varsa bunları boyama öncesinde yapın. Saçlarınızın kimyasal uygulamalardan hasar görmemesi için boyamadan en az 2 hafta sonra yeniden boyayın.

 

Boyama dışında saç bakımı ve saç kırıkları gibi sorunlarla mücadele etmeniz için profesyonel destekçiniz Saçhane ekibinin şampuan, saç kremi, saç düzleştirici krem, saç serumu, saç maskesi, saç bakım yağı, hızlı saç uzatma ürünleri gibi saç bakım ürünleri ile daima yanınızda olduğunu unutmayın.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz